Kapliczka w Śleszowicach
Kapliczka z figurą Chrystusa Upadającego
Kaplica z 1749 r., z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem z XVIII w., przy skrzyżowaniu dróg w centrum wsi Śleszowice, gmina Zembrzyce, powiat suski, województwo Małopolskie.
GPS 49°46’54.87″N, 19°31’24.78″E
Opis: kaplica przydrożna z 1749 r., domkowa, murowana, od zewnątrz tynkowana, bielona, dach pokryty blachą, zwieńczony baniastą wieżyczką zakończoną kutym krzyżem z ornamentyką, w szczycie dachu znajduje się sklepiona wnęka, w której umieszczona jest figurka Chrystusa Upadającego pod Krzyżem, otwór drzwiowy kapliczki prostokątny, zamknięty łukiem półkolistym, zamykany podwójnymi drzwiami, pełnymi do połowy, od góry wypełnionymi drewnianą półkolistą kratą, zamykany na zamek z kluczem, kapliczka posiada dwa okienka z szybą wprawioną w drewnianą ramę, zamknięte łukiem półkolistym, z możliwością otwierania, okienka umieszczone na ścianach bocznych, kapliczka posiada wewnątrz niewielki ołtarzyk złożony ze stołu i rzeźbionej nadstawy, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przed wejściem do kapliczki wmontowana tablica pamiątkowa: „W tym miejscu 17 maja 1959 r. Ks. Bp Karol Wojtyła papież Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Śleszowic w czasie wizytacji duszpasterskiej parafii Mucharz. Tablicę ufundowała Rada Parafialna Śleszowice 2004”.
Ikonografia: typ jednoosobowy, Chrystus leży twarzą do ziemi, lewą ręką ugiętą w łokciu trzyma wsparty o ramię krzyż, prawa zaś jest wyciągnięta ku przodowi, z dłonią i przedramieniem ułożonymi na podłożu. Jezus ugięty pod ciężarem krzyża klęczy na obydwu kolanach Odziany w długą szatę przewiązaną w pasie powrozem. Głowę wieńczy cierniowa korona.