Figura na przełęczy
Chrystus frasobliwy
Słup z Chrystusem w Koronie Cierniowej z 1778 r. z figurą Chrystusa Frasobliwego, na Przełęczy Śleszowickiej.
Opis: w kamiennej latarence u szczytu kolumny drewniana figura Chrystusa Frasobliwego w górnej części kolumny, charakterystycznego dla całego polskiego Podkarpacia, a zwłaszcza dla Podhala.
Data na cokole: „A.D. 1778 Die 11. Aug.” Na cokole, na bocznej ścianie, słabo widoczny napis: „Proszą / o westknienie / lub o Pozdro / wienie / Fundatorowie / P. … k / … /”
Płaskorzeźba: Chrystus w Koronie Cierniowej
Ikonografia: wizerunek Jezusa przedstawiany jako Chrystus Frasobliwy, postać siedząca, z głową opartą na ręce, której łokieć wspiera się o kolano, On sam siedzi zamyślony nad ludzkimi grzechami, za które przyszło Mu ponieść śmierć na krzyżu, Chrystus siedzi zwrócony na wprost widza, jego tors jest nagi, a biodra okrywa perisonium, pod prawą stopą widnieje czaszka praojca Adama.
Lokalizacja: Przełęcz Śleszowicka – przełęcz w Beskidzie Małym, położona na wysokości 428 m n.p.m. pomiędzy szczytami Jedlicznika (549 m n.p.m.) i Tarnawskiej Góry (503 m n.p.m.). Przez przełęcz przebiega droga z Krzeszowa przez Tarnawę Górną do Mucharza (dojazd do DK28).