Kapliczka na dębie „Piast”
Autor: Grzegorz Kur
Prawie na skrzyżowaniu dróg Nowe Miasto – Grabie i Miszewo Wielkie – Władysławowo (woj. mazowieckie, pow. płoński), w puszczy Rzepińskiej.
Stoi pomnik przyrody – dąb „Piast”, zwany także dębem zakochanych. Wysoki na 23 m, i mający w obwodzie 6 m. Najstarszy dąb na Mazowszu mający ponad 650 lat, niektóre źródła mówią o 700 latach.
Według legendy odpoczywał pod nim król Jan III Sobieski. A że w legendach jest ziarno prawdy świadczyć o tym mogą nazwy pobliskich wsi: Królewo i Sobieski. Nie tylko samo drzewo, jego wielkość jest atrakcją, ale, a może przede wszystkim umieszczona pomiędzy jego ogromnymi konarami figura Matki Boskiej.
Figura stoi na prawdopodobnie cementowym cokole w kształcie prostopadłościanu i wmurowana, bądź jakoś inaczej umieszczona w drzewie. Ponad nią umocowany do dwóch konarów drewniany daszek, chroniący przed słońcem, oraz opadami atmosferycznymi.
Na cokole wyryto napis:
O Maryjo !
Bez grzechu poczęta
Módl się za nami
Którzy się do Ciebie
Uciekamy
1903 R
K.B
Figurę ufundował i umieścił prawdopodobnie dziedzic zamieszkujący te tereny. Pod drzewem leży dużo kwiatów i zniczy przyniesionych tu przez pragnących pomodlić się ludzi.
Lokalizacja kapliczki:
52.63535613965843, 20.62517971353893