Kapliczka w Michałowie-Parcelach
Kapliczka z XVII w.
Jedną z najstarszych figur położonych w wioskach nad Pilicą jest kapliczka w Michałowie-Parcelach w gminie Warka. Zbudowano ją z przeświadczeniem, że dzięki niej wieś nabierze jeszcze bardziej chrześcijańskiego charakteru. Kapliczka w Michałowie-Parcelach charakteryzuje się prostą formą architektoniczną. Położona jest w pobliżu drogi wiejskiej prowadzącej do mostu na rzece Pilicy oraz Michałowa Górnego. Powstała prawdopodobnie w siedemnastym wieku na gruntach sławnej w Rzeczpospolitej rodziny Michałowskich.
Kapliczka jest niższa od okolicznych figur, ale nawiązuje do nich swoim kształtem. Składa się ze schodkowej, prostokątnej podstawy, na której umieszczono złożony się z dwóch elementów cokół. W górnej części kapliczki jest niewielka wnęka, w której znajduje się mały obrazek Matki Boskiej. Kapliczka w Michałowie-Parcelach pokryta jest blaszanym daszkiem. Całość wieńczy dość duży w porównaniu do innych elementów krzyż.
W pobliżu kapliczki przed II wojną światową stały 3 zabudowania dworskie zwane czworakami, w których mieszkały w jednej izbie wielodzietne rodziny pracowników folwarcznych. Znajduje na dawnych gruntach dworskich niedaleko pałacu Dal Trozzo, który został wzniesiony na fundamentach starego zamku, zniszczonego prawdopodobnie przez Szwedów, należącego do rodziny Michałowskich. Obecnie w tym budynku mieści się szkoła podstawowa, w której uczę historii. W przeszłości każdego roku w maju przed kapliczką, pracownicy Dal Trozzów głównie młodzież śpiewała pieśni ku czci Matki Boskiej. Głosy mieli bardzo piękne. Starali się śpiewać najgłośniej w całej okolicy. Słychać ich było w sąsiednich miejscowościach, nawet w oddalonym o ponad kilometr Brankowie.
16 stycznia 1945 roku podczas ofensywy zimowej pocisk trafił w czworak położony nieopodal kapliczki. Mieszkała w nim sześcioosobowa rodzina dworskiego ogrodnika pana Cieślaka. Jego córce – młodej służącej, która na chwilę przybiegła z pałacu, aby zjeść obiad, pocisk urwał rękę. Umarła kilka dni później. Zginął również jej trzymiesięczny synek Pawełek oraz babcia, która trzymała niemowlę na rękach.
Zabytkowa kapliczka w Michałowie Parcele w 2016 roku została odnowiona i wygląda bardzo pięknie. Tej trudnej sztuki dokonała pani Edyta Śpiewak, która z własnych środków zakupiła potrzebne do remontu materiały. Tomasz Śpiewak i Andrzej Sochacki nieodpłatnie wykonali niezbędne prace tynkarskie. Kapliczka w Michałowskich to nie tylko zabytkowa budowla sakralna, ale przede wszystkim miejsce, w którym zamieszkały dobre myśli i pragnienia wielu ludzi.