Kapliczka w Darłowie
Kapliczka Białej Madonny
Kapliczka położona jest w nadmorskiej dzielnicy miasta Darłowa-Darłówka Wschodniego. Figura znajduje w pobliżu ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku. Nieopodal kapliczki Białej Madonny w Darłówku znajduje się unikalny w skali kraju rozsuwany most oraz plac zabaw. Figura wzniesiona została z inicjatywy miejscowych rybaków oraz proboszcza parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie księdza Janusza Jędryszek – twórcy pierwszej na Pomorzu pustelni. Ten wspaniały kapłan pragnął również postawić kapliczki w różnych częściach Darłowa. Udało mu się tego dokonać. Decyzję o budowie kapliczki w Darłówku ksiądz Jędryszek ogłosił swoim parafianom podczas obchodów Dni Morza w czasie mszy świętej na kutrze „Dar 315” w dniu 24 czerwca 1990 roku. Po kilku miesiącach w listopadzie odbyło się jej uroczyste wyświecenie.
Kapliczkę we wschodnim Darłówku tworzy betonowa figura Matkę Boskiej. Biała Madonna stoi na ogromnym, granitowym cokole o nieregularnym kształcie. Maryja ma postać młodej dziewczyny. Matka Boska z darłowskiej kapliczki ubrana jest w długą, białą suknię. Trzyma w dłoniach sieć z rybacką. Na cokole umieszczono tablicę z nazwiskami darłowskich rybaków, którzy zginęli na morzu w latach 1961-2014 oraz napis:
TYM CO NIE WRÓCILI Z MORZA.
Po kilkunastu latach kapliczka uległa zniszczeniu. Tablica z nazwiskami popękała i była mało czytelna. Zniszczeniu uległa również rybacka sieć. Z inicjatywy mieszkańców Zarząd Portu Morskiego Darłowo postanowił odrestaurować kapliczkę Białej Madonny. W 2014 roku oczyszczono figurę Maryi oraz wymieniono popękaną tablicę. Została ona uzupełniona nazwiskami i datami zaginięcia marynarzy, którzy w ostatnich latach nie wrócili z rejsu.
Co roku przy kapliczce odprawiane są nabożeństwa w intencji darłowskich marynarzy, którzy zaginęli na morzu. 24 czerwca2017r. na pokładzie jednostki PILOT 9 odbyła się tu również msza święta będąca częścią obchodów Dnia Morza. Każdego dnia koło kapliczki Białej Madonny przechodzi wielu turystów. Warto na chwilę się zatrzymać się przed darłowska figurą. To miejsce wzrusza i nastraja do refleksji.