Grażyna Wachnik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7418″ img_size=”600×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Biejkowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka słupowa z figurą Chrystusa

W  miejscowości Biejków w gminie Promna 500 metrów od trasy Warka-Białobrzegi znajduje się piękna kapliczka słupowa o wysokości 3 metrów. Składa się z trzech prostopadłościennych elementów. Na samej górze znajduje się betonowy krzyż z figurą ukrzyżowanego Jezusa. Usytuowana jest w centrum tej starej mazowieckiej wsi u stóp niewielkiego wzniesienia, z którego roztacza się przepiękny widok  na rozległe tereny za Pilicą. Z przekazów ustnych wynika, że biejkowską kapliczkę wzniesiono w miejscu słynnej w okolicy pogańskiej świątyni. Wszyscy mieszkańcy wsi i absolwenci nieistniejącej już szkoły podstawowej wiedzą, że legendarnym założycielem wsi był książę Bojko, od którego imienia  pochodzi jej nazwa. Zdaniem już nieżyjącego mojego nauczyciela historii pierwszym udokumentowanym właścicielem Biejkowa był władca Mazowsza  książę Trojden.

Jego  doczesne szczątki znajdują się w  Kościele Pofranciszkańskim w oddalonym o 16 kilometrów mieście Warce. Na biejkowskim wzgórzu w pobliżu kapliczki stał prawdopodobnie  zamek sławnego rycerza Stanki, który w 1362 roku zakupił wieś od swojego poprzednika księcia Trojdena. W następnych wiekach miejscowość należała do sławnej w Rzeczypospolitej rodziny Biejkowskich, która  wzniosła  tu kościół. Po jego zniszczeniu nową świątynię postawiono w Promnie. Z przekazów ustnych wynika również, że  w dawnych czasach w pobliżu kapliczki znajdowała się przeprawa przez Pilicę. W PRL w pobliżu kapliczki usytuowana była stara, drewniana szkoła z początków XIX wieku, w  której odbywały się lekcje religii. Czasem wraz z księdzem katechetą modliliśmy się przed  biejkowską figurą.

Kapliczkę w Biejkowie zbudowano na skrzyżowaniu  drogi wiejskiej z trasą prowadzą do mostu łączącego oba brzegi rzeki Pilicy. Kiedyś okoliczna ludność nazywała go Durszlakiem. Nigdy nie zapomnę ekstremalnej rodzinnej wycieczki samochodowej, podczas której  ćwierć wieku temu chciałam przedostać się na Zapilicze. Nasza wyprawa zaczęła się od kapliczki. Przejazd przez most graniczył z cudem.  Pod nogami były ruchome deski i dziury, przez które widoczny był nurt rzeki. Stary drewniany most nadawał się tylko do nakręcenia scen z bitwy Warszawskiej  w filmie Wojna i pokój. Do Biejkowa w 2010 roku przyjechała ekipa filmowa. Najdłuższa kolejka po autografy ustawiła się do Kuby Wesołowskiego. Na szczęście jedna z firm w 2011r. wyremontowała most i drogę prowadzącą do niego oraz otoczenie kapliczki.

Obecnie biejkowska figura znajduje się przy  nowej, asfaltowej drodze uczęszczanej przez turystów i podróżnych. Przed kapliczką mają swój początek rajdy z udziałem młodzieży szkolnej organizowane przez PTTK oraz spływy kajakowe.  Wszyscy zatrzymują się przed zachwycającą biejkowską figurą i z zainteresowaniem czytają umieszczoną  na niej tablicę  z inskrypcją: „ Na cześć i chwałę Boga, ofiara zbudowana wspólną pracą małżeństwa Zawilskich i młodzieży Biejkowa”. Każdego roku w kwietniu mieszkańcy Biejkowa  z inspiracji miejscowego sołtysa odnawiają ponad półwieczna figurę. W maju kapliczka wygląda wyjątkowo pięknie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.