Grażyna Wachnik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7814″ img_size=”600×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Lekarcicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Barwna, przydrożna kapliczka

W miejscowości Lekarcice znajduje się niezwykle barwna, przydrożna kapliczka. Położona jest w parafii Goszczyn w gminie Promna. Kapliczka w Lekarcicach stoi w niewielkiej odległości od międzynarodowej trasy S-7 na niebezpiecznym zakręcie w pobliżu budynków mieszkalnych.

Pierwsze informacje na temat wsi Lekarcice pochodzą z 1402r. i zawarte są w Księdze Czerskiej. Podobnie jak pobliskie Piekarty miejscowość ta ma germańskie korzenie. Fundatorami wsi byli niemieccy osadnicy. Obecnie trudno ustalić czy to byli osadzeni pod przymusem jeńcy czy rycerze w służbie mazowieckiego księcia. W pocie czoła wycinali lasy i wznosili domostwa. Nad struga Borówką, która pełniła funkcje fosy osadnicy wznieśli obronną osadę w Lekarcicach Nowych. Jej fragmenty zachowały się do dziś. Kilka lat temu prowadzone były tu prace wykopaliskowe, które nie zostały do tej pory ukończone. Potomkowie rycerza Lekharta w ciągu dziejów ulegli polonizacji i przyjęli nazwisko Lekarscy. Obecnie nikt w okolicy nie pamięta o niemieckim pochodzeniu mieszkańców wioski. W XVII wieś Lekarcice stanowiła zaścianek szlachecki. We wsi był 11-polowy płodozmian, cegielnia i wiatrak. Jeden z najwybitniejszych mieszkańców wioski Jan Lekarski został margrabią czerskim. Po potopie szwedzkim część rodu Piekarskich sprzedała swoje udziały i przeniosła się na Ruś.

W XIX wieku właścicielami wsi byli Górscy- rodzina o patriotycznych tradycjach. W Lekarcicach urodził się znany nauczyciel, pisarz i założyciel wielu szkół – Wojciech Górski. Za udział w Powstaniu Styczniowym majątek jego ojca Leonarda został przez władze carskie skonfiskowany. Wojciech Górski wyjechał z Lekarcic, jako nastolatek i już nigdy nie odwiedził rodzinnej wsi. Po II wojnie światowej majątek Lekarcice został rozparcelowany. Na jego gruntach powstały wsie: Lekarcice Nowe i Lekarcice Stare. Obecnie mieszkańcy tych miejscowości zajmują się uprawą drzew owocowych.

W centrum Lekarcic na rozstaju dróg jej mieszkańcy podczas okupacji zbudowali piękną kapliczkę. Przez długie lata była miejscem modlitw i nabożeństw majowych. W ubiegłym doszło do wypadku.. Rozpędzony samochód ciężarowy z wytwórni papierosów „Vega” uszkodził kapliczkę. W 2016 r. została odbudowana przez okolicznych mieszkańców i wyświęcona przez proboszcza goszczyńskiej parafii. Obecnie wygląda piękniej niż nigdy dotąd. Okazałą kapliczkę tworzą 3 elementy. Na samym dole znajduje się masywna prostopadłościenna podstawa z cegły kinkietowej. W której umieszczono prostokątną wnękę. Stoją w niej znicze oraz kwiaty. W środkowym, węższym postumencie znajduje się tablica z inskrypcją w formie błagalnej modlitwy:

POCIESZYCIELKO

STRAPIONYCH

MÓDL SIĘ ZA NAMI.

ROK 1940.

ODNOWIONO 2017 R.

Najwyższy postument to przeszklona nisza, w której stoi urocza figurka Matki Boskiej. Maryja ubrana jest w błękitną suknię i jasny welon. Jej dłonie są złożone do modlitwy. Matkę Boska otaczają figurki aniołków oraz bukiety kwiatów. Kapliczkę wieńczy daszek z metalowym krzyżem również ozdobiony elementami kwiatowymi. Płotek również jest pięknie udekorowany. Wszystkie okoliczne kapliczki są zadbane, ale nigdzie nie widziałam tyle kwiatów, zniczy i elementów ozdobnych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.