Kapliczka w Rudzie Śląskiej
Unikatowa kapliczka na wzgórku
Miniatura Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej w ogrodzie Rudzkiego Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej przy ulicy Piastowskiej.
Przepiękna, unikatowa kapliczka omszona na wzgórku w przykościelnym ogrodzie. Sprawie niezwykłe wrażenie w tym miejscu. Niestety, próżno szukałam w internecie jakichkolwiek wiadomości dotyczących okoliczności powstania tej miniatury Jasnej Góry. Dlaczego tutaj? W Rudzie?
Informacje o lokalizacji kapliczki i historii kościoła, w otoczeniu którego stoi kapliczka. Wieś Ruda jest wspominana po raz pierwszy w dokumentach z XIII wieku. Wcześnie znane były tutejsze złoża rudy żelaza, a w XVIII stuleciu rozpoczęto prymitywne wydobycie węgla kamiennego. Pod panowaniem Prus nastąpił szybki wzrost przemysłowy, który pociągnął za sobą zwiększenie liczby ludności i rozwój cywilizacyjny. W XIX wieku Ruda znajdowała się w dobrach potężnego rodu hrabiów von Ballestrem, którzy swą główną siedzibę mieli w Pławniowicach. To oni zbudowali we wsi pierwszą świątynię – w 1869 roku stanął kościół Matki Bożej Różańcowej. Służyli w nim, sprowadzeni z Krakowa, księża jezuici (w latach 70. zostali wyrzuceni przez władze; zastąpiono ich księżmi diecezjalnymi). Wkrótce w Rudzie zbudowali Ballestremowie jeszcze niewielką kaplicę pod wezwaniem św. Józefa.
Po kilkudziesięciu latach okazało się, że prywatne świątynie właścicieli Rudy nie mogą pomieścić wszystkich wiernych. Hrabia Franciszek Ksawery von Ballestrem postanowił więc ufundować większą budowlę w pobliżu kaplicy św. Józefa. Kamień węgielny położono w 1901 roku, a całość wzniesiono w latach 1902-1904. Plany przygotowali August Menken i Jan de Poelnitz. Za wzór do naśladowania obrali oni rzymską bazylikę San Lorenzo di Campo Verano. W efekcie powstała dostojna budowla w stylu neoromańskim. Kościół zbudowano z cegły na planie krzyża łacińskiego. Po wybudowaniu świątyni fundator przekazał go Kościołowi, dzięki czemu można było w 1906 roku utworzyć w Rudzie samodzielną parafię św. Józefa.
Od 2010 roku świątynia jest Sanktuarium Diecezjalnym.
http://www.sjozef.pl/rozmaitosciPanorama.php
Relikwie posiadane przez parafię:
- Św. Antoniego
- Św. Brata Andrzeja z Montrealu
- Św. Siostry Faustyny Kowalskiej
- Św. Franciszka
- Św. Stanisława Kazimierczyka
- Bł. Ludwika i Zelii Martin
- Św. Ojca Pio
- Św. Piusa X
- Św. Rafała Kalinowskiego
- Św. Teresy od Dzieciątka Jezus
- Św. Urszuli Ledóchowskiej
- Św. Józef Kalasanty
Kilka słów o mieście: Ruda Śląska – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).