Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8602″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka w Rudzie Śląskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Boża Męka przy kościele

Sanktuarium Świętego Józefa w Rudzie Śląskiej

Boża Męka z 1908 r. przy ul. Piastowskiej. Krzyż stoi na trawniku, przy wschodniej ścianie kościoła pw. św. Józefa, między zabytkowymi grobami. Podniesiony na dwóch marmurowych płytach.

W górnej części cokołu inskrypcja:

Kłaniamy się Tobie Panie Jezu Chryste

i błogosławimy Tobie!

Żeś przez Krzyż i mękę Twoją odkupił świat.

Na tylnej ścianie cokołu, w ramce ozdobionej motywami roślinnami napis fundacyjny:

Małżonkowie Szczepan i Chrystyna Wilczek fundowali 1908 r.

Krzyż nie posiada figur.

Parafia św. Józefa w Rudzie rozpoczęła działalność duszpasterską od 1 listopada 1906 roku.Ruda Śląska .Kilka słów o miejscowości. Ruda to najstarsza dzielnica Rudy Śląskiej,miasta położonego na Górnym Śląsku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.