Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8563″ img_size=”700×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Buglowcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Przydrożny kamienny krzyż

Buglowiec, przysiółek Stodół (dzielnica Rybnika) – przydrożny kamienny krzyż.

Fundator W. Nosiadek.

W wiosce, niedaleko strażnicy jest dom, w którym mieszkał Karol Wojtyła. Młody ksiądz odwiedzał w Stodołach swoją ciotkę Stefanię Wojtyłę, nauczycielkę polskiego. Znał historię wsi. Podobno często spacerował po lasach, a gdy wracał, długo się modlił, leżał krzyżem. Tablica w Stodołach (ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Rybnika) upamiętnia jego modlitwę.

Informacja o miejscowości:

Stodoły – dzielnica Rybnika położona w północno-zachodniej części miasta nad Zalewem Rybnickim. Liczba mieszkańców ok. 600 osób i jest to tym samym najmniejsza dzielnica Rybnika.
Nazwa Stodoły etymologicznie posiada dwie wersje. Pierwsza nazwa kulturowa, określająca wiele stodół w wiosce. Według drugiej z kolei, nazwa ta pochodzi od licznych dołów określanych potocznie przez miejscową ludność jako miejsce stu dołów, pozostałych po eksploatacji rud darniowych do pieców dymarskich miejscowej kuźnicy. Dołkami miejscowi mieszkańcy nazywają teren nad rzeką Rudą gdzie prawdopodobnie kiedyś znajdowały się wyżej opisane doły. Resztki fundamentów po dymarkach można znaleźć przy zbiegu ulic Stalowej i ks. Szramka.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.