Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8545″ img_size=”700×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura w Częstochowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figura przy Rynku Wieluńskim

Częstochowa – Figura św. Nepomucena przy Rynku Wieluńskim.

Przedstawiona tu figura św. Nepomucena umieszczona jest przy południowej pierzei Rynku Wieluńskiego. Na kolumnie toskańskiej, murowanej i otynkowanej, rzeźba z w. XIX, kamienna, kilkakrotnie przemalowana olejno. Otoczona jest żeliwną balustradą z końca XIX w.

Przed II wojną światową właśnie spod figury ruszała pierwsza częstochowska linia autobusowa, biegnąca aż na Raków. Jan Nepomucen jako święty patronuje szczerej spowiedzi, a jego wizerunki stawia się przy mostach i rzekach a także na rozstajach dróg. Dlaczego zatem stanął tu ,u podnóża Jasnej Góry? Przy wylocie ulicy Wieluńskiej (biegnącej od błoni jasnogórskich) widać na wysokim cokole jego wizerunek.. Zagadkę rozwiązała dyskusja po wykładzie dra Juliusza Sętowskiego na temat historii wodociągów częstochowskich. Okazało się, że… tamtędy płynął strumień, o którym wielu już zdążyło zapomnieć.

Ciekawa jest również historia Rynku Wieluńskiego. W 2007 roku mija 290 lat od nadania praw miejskich dla Częstochówki – jednego z dwóch miast, tworzących nowoczesną Częstochowę. Miasteczko było małe, ale rynek miało wielki, niczym w Krakowie. Wymiary jego są imponujące: 260, 250, 120 i 90 m. I rynek wcale nie był pusty. Stawały tu wozy konne, towarzyszące pielgrzymkom zdążającym na Jasną Górę. Odbywały się tu również targi końskie! Widowisko przybijania ceny było niesamowite, bo targowanie się o szkapę polegało na uderzaniu dłonią w dłoń przy podaniu kolejnej niższej ceny. Odwiecznym zwyczajem końska transakcja musiała być opita w knajpie: po II wojnie światowej w Mikrusie, przed nią w gospodzie u Kempy.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.