Kapliczka w Rudzie Śląskiej
Niepowtarzalna kapliczka Piekarok
Niezwykła, jedyna i niepowtarzalna kapliczka Piekarok ul. Potokowa 3 w Rudzie Śląskiej. Nie ma w Polsce drugiej takiej samej, bowiem piekaroki powstawały na Śląsku jak grzyby po deszczu, niestety zachowało się oryginalnych obiektów bardzo mało. Kilka pieców znajdujących się w dzielnicy Ruda zaprojektowanych zostało przez Hansa von Poellnitza, głównego architekta pracującego dla rodziny Ballestremów.
Jedyny oryginalny i do dzisiaj funkcjonujący piekarok odrestaurowany przez miasto Ruda Śląska w 2013 – 2014 roku zlokalizowany jest przy ul. Bujoczka 24. Piekarok to śląska nazwa wolno stojącego budynku, mieszczącego piec chlebowy. Obiekt tego typu był niegdyś budowlą bardzo często spotykaną w podwórzach familoków na Górnym Śląsku. W takich piecach śląskie gospodynie wypiekały słynne kołocze oraz domowy chleb. Każde osiedle posiadało przynajmniej jeden tego typu obiekt. Z czasem ulegały zniszczeniu lub wykorzystywano je do innych celów niż piekarnicze. Piec piekarniczy, tzw. piekarok wybudowany w 1906 roku. Swoją funkcję spełniał do lat 50. XX wieku. Niewielki, ceglany obiekt, niegdyś mieszczący ogólnodostępny piec do wypiekania chleba i ciast, „ustrzeliłam” w podwórku kamienicy, położonej u zbiegu ulic Piastowskiej i Potokowej w Rudzie Śląskiej.
Dobrze, że mój motor osiąga prędkość w porywach 40 km na godzinę, inaczej nie zauważyłabym tego niezwykłego obiektu . W latach 2002-2003 przedsionek „piekaroka” został wyremontowany i przebudowany na kapliczkę, a ruiny komory pieca chlebowego zostały rozebrane. Odnowiono elewację, wymieniono dach, wymurowano wnętrze wyposażając je w obrazy i figury świętych, uprzątnięto otaczający budowlę skwerek. W centralnym punkcie figura św. Ojca Pio.
Uważnego obserwatora zastanowi jednak charakterystyczny wygląd tej nietypowej kapliczki – wnętrze z zachowanym kształtem dawnego otworu pieca chlebowego oraz wieńczący kalenicę dachu – zamiast zwyczajowo umieszczanego na obiektach małej architektury sakralnej krzyża – piecowy komin.