Kamienny krzyż w Męcince
Krzyż z figurą Chrystusa
Męcinka – na terenie prywatnej posesji kamienny krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa z motywem grzechu pierworodnego (wąż i jabłko). Męcinka położona jest na Równinie Jaworskiej i Pogórzu Kaczawskim. Podzielona jest na 14 sołectw:
Męcinka z przysiółkiem Bogaczów, Chroślice, Słup, Sichów, Sichówek, Stanisławów, Pomocne, Kondratów, Muchów, Myślinów, Chełmiec – z kolonią Jeżyków i Raczyce, Piotrowice, Małuszów, Przybyłowice. Cechą charakterystyczną Gminy Męcinka są liczne kapliczki, krzyże przydrożne i figury Maryjne, które dawni mieszkańcy tej ziemi stawiali w różnych intencjach. Najstarsze budowle pochodzą z XIX wieku. Do Męcinki trafiłam zupełnie przypadkowo, jadąc ze Złotoryi do Jawora.
Wieś położona pięknie, w pobliżu płynie Nysa Szalona. Nie miałam zupełnie pojęcia o istnieniu tej miejscowości a szkoda, bo gdybym wiedziała, ze przez gminę przebiega dolnośląski szlak cysterski, będący fragmentem Europejskiego Szlaku Cystersów z pewnością zdjęć obiektów sakralnych byłoby więcej. Szlak ten bierze początek w Portugalii, a kończy się w Polsce. Rada Europy powołując w 1990 roku szlak cysterski chciała ożywić lokalne społeczności oraz zainteresować je wartościami, jakie płyną z przynależenia do wielkiej Rodziny Narodów Europy. Kulturalne Szlaki Rady Europy niosą ze sobą takie wartości, jak tolerancja, poszanowanie różnorodności etnicznej, kulturowej i religijnej, promocję wartości kultury łacińskiej, niwelowanie barier i uprzedzeń wynikających często z niewiedzy lub uprzedzeń. Skarb Lasu Mnichów – zabytkowe kapliczki drogi krzyżowej rozsiane wokół góry Górzec należące do Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy są jednym z istotnych elementów Szlaku Cysterskiego w Polsce.
Historia tego miejsca sięga średniowiecza, kiedy powstał tu niewielki zameczek. W jego ruinach w XVII wieku wzniesiono kaplicę pielgrzymkową. Dzięki Cystersom, którzy byli gospodarzami tych ziem od średniowiecza aż do 1810 roku góra Górzec stała się miejscem pielgrzymkowym. W 1740 roku wzdłuż drogi na szczyt ustawiono Stacje Męki Pańskiej – 14 kapliczek wykutych w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi pismem gotyckim. Dzięki staraniom władz Gminy Męcinka oraz Parafii św. Andrzeja Apostoła miejsce to nabiera nowego blasku, ukazując cenny skarb dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Dane ze strony:
http://www.mecinka.pl/dlaturysty/szlak-cysterski-w-gminie.html
Warto wspomnieć, że Kalwaria na Górzcu, jako jedna z atrakcji Parku Krajobrazowego „Chełmy” i miejsce kultu Męki Pańskiej, powstała w 1740 r., założona przez cystersów, była wówczas katolicką enklawą wśród większości okolicznych protestantów. Stacje wykonane zostały z bloków piaskowca, o wysokości 2, 7 m. Obecnie znajdują się w nich obrazy Męki Pańskiej autorstwa Dariusza Nowowiejskiego – malarza amatora z Męcinki. Właśnie takie niezwykłe miejsce ominęło mnie w mej podróży po krainie mojego dzieciństwa. Mam nadzieję nadrobić zaległości w kolejnej podróży w te strony.