Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6728″ img_size=”550×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Przydrożny krzyż w Bojkowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż koło kopalni

W 2015 r.mieszkańcy Bojkowa przypomnieli o istnieniu kilkudziesięciu krzyży w tej dzielnicy Gliwic. Podczas niedzielnego festynu na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Bojkowie, grupa mieszkańców zaprezentowała zdjęcia 36 krzyży i 6 kapliczek znajdujących się w tej części miasta.

Budowle pochodzą z okresu od 1853 do 1935 r. Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że niektóre z nich są zadbane, jednak część pozostaje w tragicznym stanie. Są zapomniane i pozostawione same sobie. Podjęta inicjatywa miała na celu przypomnienie losów przydrożnych krzyży i kapliczek oraz upomnienie się o ich przyszłość. Zdjęcia miały dotrzeć do jak najszerszego grona osób – zwłaszcza młodych, aby podtrzymywali tradycję pielęgnowaną przez starsze pokolenie i zatroszczyli się o te szczególne miejsca.

Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica-Makoszowy, Pole Bojków – przydrożny krzyż, skrzyżowanie Siennej z Bojkowską. Brak informacji o dacie powstania i fundatorze.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.