Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6708″ img_size=”500×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Gostyni”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż w starej wsi

Krzyż ufundowany przez mieszkańców wsi w roku wiary 2012/2013.

Województwo śląskie, powiat mikołowski, gmina Wyry, wieś Gostyń.

Miejscowość Gostyń zakładana była dwa razy. Po raz pierwszy prawdopodobnie w XII – XIV wieku, po raz drugi około 1474 roku przez właścicieli księstwa pszczyńskiego Promniców.

Około 1840 roku zbudowano w Gostyni hutę żelaza. W tym to czasie zbudowano w Gostyni hutę żelaza „Adelajda” z 6 piecami hutniczymi i młotem parowym.

W czasie plebiscytu w Gostyni za Polską głosowało 626 osób, czyli 93,4% mieszkańców[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.