Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6589″ img_size=”500×680″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż z Pasją w Łaziskach Górnych”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż nieznanego fundatora

Krzyż kamienny, przydrożny z Pasją na zbiegu ulic Wąskiej i Cieszyńskiej. Zbudowany w 1885 roku. Fundator nieznany. Autorem projektu jest I. Kokes z Raciborza. Tak zwana Grupa pod Krzyżem pochodząca z 1885 roku. Fundator nieznany. Autorem projektu jest firma rodzinna Kokeš & Jungblut z Raciborza.

Ustawiona na prostokątnej podstawie profilem przechodzi w trzyczęściowy cokół. Każda z części obwiedziona ramką zamkniętą ostrolistnie. W części środkowej ozdobny motyw wici roślinnych.

Krzyż o prostych ramionach stojący na stopniu mającym kształt daszka o ściętych krawędziach. Obok figury Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana.

Lokalizacja:

Województwo śląskie, powiat mikołowski, gmina Łaziska Górne, gmina miejska, skrzyżowanie skrzyżowanie Wąskiej i Cieszyńskiej

Informacje o krzyżu pochodzą ze strony:
http://encyklo.pl/index.php5?title=Krzy%C5%BCe_i_kapliczki_przydro%C5%BCne_w_%C5%81aziskach_G%C3%B3rnych

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.