Kamienny krzyż w Bełku
Kamienny krzyż w Bełku
Krzyż przy placu kościelnym
ltem apud Belconem – tak brzmi łaciński zapis na temat Bełku w ówczesnym dekanacie żorskim, znajdujący się w historycznej księdze fundacyjnej biskupstwa wrocławskiego z 1290 i 1305 roku. Bełkowska parafia, będąca pierwotnie pod wezwaniem Wszystkich Świętych, od 250 lat nosi wezwanie św. Marii Magdaleny. Najstarszym krzyżem kamiennym we wsi jest ten, który stoi u wejścia na plac kościelny – wzniesiony w 1874 roku.
Nie wiadomo jaką posiadał inskrypcję, bowiem przytwierdzona współczesna tablica głosi tylko: Parafia Bełk 1874. Pod figurą ukrzyżowanego Chrystusa, we wnęce poniżej zniszczona figura Marki Boskiej lub Marii Magdaleny. Przyznam, że krzyż swoją tajemnicą wywołał u mnie wzruszenie. Zresztą i nie tylko u mnie. Mój „kumpel” od skuterowych eskapad, pan w sile wieku Kazimierz, osoba, która od 8 miesiąca życia nie słyszy, nie mówi, a zatem wydawałoby się, że jej zdolności percepcyjne są osłabione, pocałował figurę świętej z wielką atencją.
Lokalizacja krzyża:
Bełk to wieś położona w południowej części Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny leżącej w południowo-zachodniej części Województwa Śląskiego. Jako ciekawostkę dodam, że przez teren sołectwa Bełk przebiega pętla rybnicka szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego o długości 126 km, do której zalicza się bełkowski drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVIII w.
Natomiast cały szlak architektury drewnianej województwa śląskiego wynosi 335 km. Pokazuje on najciekawsze obiekty w ich naturalnym otoczeniu. Obejmuje łącznie 84 obiekty architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze. Szlak powstał z myślą o miłośnikach zabytków i dawnej architektury drewnianej. Ma uczyć, informować i przy okazji promować walory turystyczne województwa śląskiego.
To tu też rozpoczyna się ścieżka edukacyjna – Śladami Belka ścieżka regionalno-przyrodnicza pod nazwą Śladami Belka, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. Rozpoczyna się w centrum miejscowości, gdzie umieszczona została tablica informacyjna o tematyce Bełk dawniej i dziś. Obejmuje powyżej wspomniany zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny. Tam znajdziemy informacje o najcenniejszym zabytku w tej okolicy. Kolejna stacją jest Górka Lukasów i grobowiec, o którym wcześniej wspomniałam. Następnie trasa wiedzie aleją dębową pod figurkę Matki Boskiej Królowej Nieba, tzw. Panienka, przedstawioną również wcześniej. Dalej aleją Bełkowską w stronę góry Ramża, gdzie przedstawiona jest legenda o zbójniku Ramża. Następnie brzegiem lasu udajemy się w stronę Górnioka i wracamy z powrotem. Łączna długość tej ścieżki to około 2,5 km.
Zachęcam do odwiedzin w tym miejscu. Dla emeryta ścieżka idealna.