Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6492″ img_size=”500×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż misyjny w Bełku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż przy zabytkowym kościele

Krzyż misyjny w Bełku przy zabytkowym kościele św. Marii Magdaleny. Ten drewniany kościół z 1753r. jest prawdziwą perłą architektoniczną. Jest jednym  z najcenniejszych zabytków na tym terenie. Powstał na miejscu wcześniejszej świątyni p.w. Wszystkich Świętych, którą około 1745r, strawił pożar.

Jak można przeczytać w opisach powizytacyjnych z lat 1679 i 1688.Była ona zbudowana „na zrąb” na kamiennej podmurówce, posiadała dwa wejścia i reprezentowała trójdzielny układ przestrzenny. Był to niewielki kościółek (27 x 14 łokci), którego wnętrze zdobiły stylizowana ambona i chrzcielnica oraz figury ewangelistów.

W 1994 r. po misjach świętych na szczęście odnowiono krzyż i cieszy oczy odwiedzających. Kościół nadal w remoncie. Najważniejsze, że tak cenny zabytek został uratowany.

Lokalizacja: województwo śląskie, powiat rybnicki, gmina Czerwionka-Leszczyny, Bełk – wieś, ul. Kościelna.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.