Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6419″ img_size=”600×450″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Strażacka kapliczka w Mikołowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka św. Floriana

Województwo śląskie, powiat mikołowski, miasto Mikołów, dzielnica Paniowy.

Źródło wiadomości o sołectwie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paniowy_(Miko%C5%82%C3%B3w)

Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1282. w 1819 Gottlob von Wrochem kupił te dobra od Antoniego von Schimonsky’ego dla swego syna Adolfa. Adolf von Wrochem sprzedał ten majątek w 1850 r. Do roku 1922 w granicach powiatu zabrzańskiego, następnie po wytyczeniu granicy polsko-niemieckiej do rudzkiego, po zniesieniu w/w w roku 1925 miejscowość należała do powiatu pszczyńskiego. W centrum wsi  budynek OSP.

Jak przystało na patrona strażaków św. Floriana, kapliczka ze świętym znajduje się na budynku remizy OSP. Trudno ją było zauważyć, gdyż jest niepozorna i słabo wyeksponowana.

Więcej zdjęć kapliczki na moim blogu:
http://gabi-ostatniaprosta.blogspot.com/2015/03/kapliczki-i-krzyze-przydrozne-w_24.html

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.