Kapliczka w Mikołowie
Kapliczka wmurowana w parkan
Mikołów, dzielnica Paniowy, która jest sołectwem Mikołowa, położonym przy drodze wojewódzkiej nr 925.
Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1282. w 1819 Gottlob von Wrochem kupił te dobra od Antoniego von Schimonsky’ego dla swego syna Adolfa. Adolf von Wrochem sprzedał ten majątek w 1850 r. Do roku 1922 w granicach powiatu zabrzańskiego, następnie po wytyczeniu granicy polsko-niemieckiej do rudzkiego, po zniesieniu w/w w roku 1925 miejscowość należała do powiatu pszczyńskiego.
Powyższe informacje pochodzą ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paniowy_(Miko%C5%82%C3%B3w)
Kapliczka przedstawiona na zdjęciu została wmurowana w parkan otaczający drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który znajduje się na Szlaku architektury drewnianej. W szklanej witrynie została umieszczona figurka MB Z Lourdes. Pierwsze udokumentowane wzmianki o kościele w Paniowach pochodzą z 1325 roku. W połowie XVIII wieku ze względu na zły stan techniczny obiekt rozebrano.
Budowę nowego drewnianego kościoła w Paniowach rozpoczęto w 1757 roku, z fundacji Katarzyny Rozyny Bujakowskiej. Z poprzedniego starego kościoła przeniesiono: organy, chrzcielnicę, dzwony, ołtarze i obrazy. W kościółku znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej, Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Jana i obraz św. Augustyna.