Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6338″ img_size=”600×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż Rzeźników w Żorach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż z piaskowca i marmuru

Miasto Żory, Krzyż Rzeźników. Pochodzi z 1881 r. Ufundowany został przez cech rzeźniczy, w podziękowaniu za wybudowanie nowej drogi do Wodzisławia, ułatwiającej im zbyt swoich towarów.

Wykonany został z piaskowca i marmuru. Krzyż jest ustawiony na dwukondygnacyjnym podeście. We wnęce na frontowej ścianie kolumny umieszczona jest figura Matki Boskiej. Wyżej wznosi się gzyms, a na nim zwężająca się ku górze podstawa, na której ustawiony jest krzyż z postacią Chrystusa ukrzyżowanego.

Na środkowej części cokołu widnieje napis: Wolny Cech Rzeźniczy, a na części dolnej sygnatura autora: I kökes in R… Z tyłu wyryto datę 1881 r.

Krzyż był mocno zniszczony w czasie II wojny światowej, następnie odnowiony. Ponownie odrestaurowany w 2010 r. W jego fundamentach z tej okazji umieszczono tzw. kapsułę czasu zawierającą pamiątki dla potomnych z tego okresu: pamiątkowy dyplom opisujący wydarzenie, a także monety, płytę CD z filmem o renowacji krzyża, prasę lokalną itp.

W tle  kościół farny p.w. św. Apostołów Filipa i Jakuba. Z tyłu krzyża-Pielgrzym z głową zwróconą do nieba.

Jak mawiał Bolesław Prus:

Idealny katolik twardo stąpa po ziemi i ma wzrok zwrócony w niebo.

Pielgrzym ma wiernym o tym przypominać. Skąd pomysł na Pielgrzyma w Żorach? W hiszpańskim Burgos znajduje się katedra, która jest jednym z przystanków Camino de Santiago, czyli trasy pielgrzymki do Santiago de Compostela. Tam przed katedrą siedzi Pielgrzym na ławeczce.

Żorski Pielgrzym siedzi na stopniu Krzyża Rzeźników.

Informacje i zdjęcie pochodzą ze strony: odkryjzory.pl

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.