Dariusz Bury

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4903″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Drewniana kapliczka domkowa”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka w Olszynach

Nr 785 – Olszyny – 6. 6 Lipiec 2016. Województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Rzepiennik Strzyżewski. Kapliczka przy drodze powiatowej Ołpiny – Olszyny, vis a vis pos. 93,po prawej stronie  w kierunku na Jodłówkę Tuchowską i Tuchów. Położona jest między rzekami Ropą i Białą, w dolinie rzek Rzepinka i Olszynka. Teren Parku Krajobrazowego Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego. Drewniana kapliczka domkowa wzniesiona z początkiem XX w. p.w. MB Częstochowskiej.

W jej wnętrzu umieszczono ołtarzyk szafiasty z namalowanymi na drewnie: obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i czuwającym popiersiem Chrystusa  Miłosiernego z rękoma skrzyżowanymi na piersi. Obraz MB Częstochowskiej (Matki Bożej Jasnogórskiej lub Czarnej Madonny) przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, znajduje się w najważniejszym i najbardziej czczonym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej pod opieką ojców paulinów w Częstochowie, nieznanego autorstwa otoczony szczególnym kultem religijnym wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz Cerkwi prawosławnej i uważany za cudowny. Współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w Polsce.

W roku 1717 biskup Szembek dokonał pierwsze koronacji obrazu koronami papieskimi. Po wielu staraniach paulinów papież Pius X w roku 1904 ustanowił dla sanktuarium specjalne święto Matki Bożej Częstochowskiej na 24 sierpnia. Papież ten podarował także korony, którymi powtórnie ukoronowano obraz w 1910 roku. Następnie papież Pius XI, w roku 1931 ustalił obchód święta na 26 sierpnia. Cztery lata później zatwierdzono specjalne teksty liturgiczne przeznaczone na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Od 1956 roku święto obchodzone jest w całej Polsce.

Cudowny obraz jest otaczany przez Polaków niezwykłą czcią. Wielokrotnie modlił się przed nim Karol Wojtyła, jako kardynał i jako papież Jan Paweł II. Co roku na uroczystości maryjne, zwłaszcza 15 i 26 sierpnia, do jasnogórskiego sanktuarium pielgrzymują setki tysięcy chrześcijan.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowi



Partnerzy medialni



Partnerzy



Opiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.