Dariusz Bury

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4899″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Ceglana kapliczka domkowa”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka w Tuchowie

Nr 774 – Tuchów. 6 Lipiec 2016. Województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Tuchów. Kapliczka przy drodze woj. nr. 977 Tarnów – Grybów, vis a vis Sanktuarium Maryjnego w Tuchowie. Położona jest na terenie Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego, nad rzeką Białą. Ceglana kapliczka domkowa p.w. Św. Floriana. Wzniesiona na początku XX w. (1909r.). Nad wejściem we wnęce figura Św. Floriana, a na szczycie dachu krytego blachą krzyż stalowy. W jej wnętrzu umieszczono figurę Św. Jana Nepomucena (patrona Czech, księży, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy).

Św. Florian w stroju rzymskiego oficera, trzymający chorągiew (ur. 2. połowa III wieku w Ceti, zm. 304) był rzymskim rycerzem. Ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 i poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns. Kult św. Floriana ( sprowadzenie jego relikwii  do Polski opisuje w 1184r., Jan Długosz)  rozwija się szczególnie w XIII w.  Od 1436 r. św. Florian został zaliczony do głównych patronów Polski.

Św. Florian jest czczony w Polsce i poza nią jako patron niebezpiecznych zawodów: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy. Jego przemożnego wstawiennictwa wzywają ludzie w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi, wojną, pożarem, powodzią, a dziś także ludzie zagrożeni skażeniem środowiska naturalnego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.