Dariusz Bury

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7109″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Topólnie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Słupowa kapliczka wnękowa

Nr 199 – Topólno. 28 Kwiecień 2002. Zachodnie Mazowsze.

Województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Gąbin. Kapliczka położona jest ok. 3km na południowy-wschód od Gąbina i 97 km od Warszawy, we wsi Topólno, przy drodze woj. Nr 577 Gąbin-Sanniki.

52°22’47.67.″N 19°47’2.50″E.

Topólno leży w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, w pradolinie rzeki Wisły (na jej lewym brzegu, we wschodnim skraju Kotliny Płockiej), w południowo – wschodnim skraju Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Słupowa kapliczka wnękowa – ceglana (wapienno-piaskowa). Wzniesiona pod koniec XXw. (1993r.). Kapliczka zbudowana jest na planie kwadratu, o dwustopniowej podstawie, wsparta na 2 kolumnach, nakryta dwuspadowym daszkiem i pokryta dachówką ceramiczną, zwieńczona krzyżem stalowym. Nisza zamknięta z 3 stron i otwarta od frontu (przeszklona). Wewnątrz kapliczki umieszczono figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

Maryja NP przedstawiona jest w stanie brzemiennym, ubrana w żółtą tunikę, okryta białym płaszczem, obleczona wokół głowy wieńcem z gwiazd dwunastu i trzymająca ręce rozłożone na boki – opuszczone ku dołowi (gest ten symbolizuje otwartość łaski). U Jej stóp figura Św. Wojciecha (czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego, główny patron Polski, apostoł Prusów) i Św. Floriana (oficera rzymskiego, który poniósł śmierć męczeńską za wstawiennictwo za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi. Jeden z 4 patronów Polski. Patron wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników[4],kominiarzy, garncarzy, piekarzy).

Na frontowym cokole na kamiennej tablicy wyryto napis: Królowo Polski, Tobie…………. 1993 . Nad zadaszeniem na ścianie umieszczono litery: Ω – symbol Jezusa Boga i jego wszechmocy oraz M symbolizującą, że Maryja towarzyszy swemu Synowi aż do Jego Męki i jest ściśle złączona z tą tajemnicą Miłości.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny sięga początków chrześcijaństwa (podany przez Papieża Aleksandra VII, w bulli Sollicitudo omnium ecclesiarum, wydanej 8 grudnia 1661r.), ale dopiero Papież Klemens XI ustanowił w 1708 roku dzień 8 grudnia jako święto Niepokalanego Poczęcia NMP, obowiązujące w całym Kościele a Pius IX ogłosił 8 grudnia 1854r. dogmat wiary o Niepokalanym Poczęciu MB. W 4 lata po jego ogłoszeniu Matka Boża miała ukazać się Bernadetcie Soubirous w Lourdes 11 lutego 1858 r. Katolicy uznają, że wypowiedziane przez Matkę Bożą słowa: Ja jestem Niepokalane Poczęcie są potwierdzeniem dogmatu.

Dogmat ten oznacza, że Maryja od samego początku swej ludzkiej egzystencji była wolna od grzechu pierworodnego i nigdy nie miała w sobie żadnej grzechowej skazy. W ikonografii maryjnej Niepokalana opuszcza ręce ku dołowi. Gest ten symbolizuje otwartość łaski.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.