Dariusz Bury

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6827″ img_size=”600×750″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Starym Dworze”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka z dwustopniowym trzonem

Nr 614 – Stary Dwór. 31 Lipiec 2016.

Województwo lubuskie, powiat międzyrzecki, gmina Trzciel. Kapliczka położona jest ok. 8 km na wschód od drogi ekspresowej S-3, przy drodze powiatowej 1268F Szumiąca – Lutol Suchy, we wsi Stary Dwór (na wjeździe od strony Szumiącej), w południowej otulinie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego (na pograniczu Pojezierza Lubuskiego i Bruzdy Zbąszyńskiej). 52°20’56″N 15°39’53″E.

Słupowa kapliczka arkadowa – ceglana (otynkowana). Wzniesiona po II wojnie światowej. ?.). Kapliczka zbudowana jest z cegły na planie kwadratu, przykryta jest betonowym daszkiem, zwieńczona krzyżem stalowym. Nisza arkadowa, otwarta z 4 stron. Kapliczka z dwustopniowym trzonem przedzielonym gzymsem. Dolną część trzonu stanowi postument dla części górnej – arkadowej, w której umieszczono figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej (Jazłowieckiej). Maryja z koroną na głowie trzyma ręce złożone na piersi (ten gest symbolizuje posłuszeństwo i oddanie się Bogu). MB Niepokalana w takiej postaci pociąga do modlitwy, rozgrzewa i podnosi serca do Boga, budzi poczucie piękna.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny sięga początków chrześcijaństwa (podany przez Papieża Aleksandra VII, w bulli Sollicitudo omnium ecclesiarum, wydanej 8 grudnia 1661r.), ale dopiero Papież Klemens XI ustanowił w 1708 roku dzień 8 grudnia ja ko święto Niepokalanego Poczęcia NMP, obowiązujące w całym Kościele a Pius IX ogłosił 8 grudnia 1854r. dogmat wiary o Niepokalanym Poczęciu MB. W 4 lata po jego ogłoszeniu Matka Boża miała ukazać się Bernadetcie Soubirous w Lourdes 11 lutego 1858 r. Katolicy uznają, że wypowiedziane przez Matkę Bożą słowa: Ja jestem Niepokalane Poczęcie są potwierdzeniem dogmatu. Dogmat ten oznacza, że Maryja od samego początku swej ludzkiej egzystencji była wolna od grzechu pierworodnego i nigdy nie miała w sobie żadnej grzechowej skazy. W ikonografii maryjnej Niepokalana trzyma ręce złożone na piersi. Gest ten symbolizuje posłuszeństwo i oddanie się Bogu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.