Kapliczka na wjeździe do Lichenia
Słupowa kapliczka p.w. MB Licheńskiej
Nr 31 – Licheń Stary – 5. 7 Luty 2001.
Województwo wielkopolskie, powiat koniński, gmina Ślesin. Kapliczka przy drodze powiatowej Ślesin – Licheń Stary, na wjeździe do Lichenia od strony Ślesina. Msc. Licheń Stary położony jest na wzgórzach morenowych i kemowych, które są pozostałością po ostatnim zlodowaceniu (tzw. Bałtyckim), leży 16 km na północ od Konina (w dorzeczu Warty, nad jeziorem Licheńskim) we wschodniej części województwa wielkopolskiego, 20 km od autostrady A2.
Słupowa kapliczka wnękowa – murowana (otynkowana), p.w. MB Licheńskiej. W jej wnętrzu umieszczono, w nawie środkowej obraz MB Licheńskiej. Na froncie tablica z inskrypcją:
Matko Boża broń mieszkańców Lichenia od złych ludzi i złych duchów
Poniżej napis:
Rok Pański 1983
Obraz Matki Boskiej Licheńskiej (Bolesna Królowa Polski) znajdujący się w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Licheniu to wizerunek, przedstawiający Matkę Boską, powstały w drugiej połowie XVIII wieku, otoczony szczególnym kultem wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, uważany za cudowny. Rannemu żołnierzowi w bitwie narodów (bitwie pod Lipskiem) w 1813 Tomasza Kłossowskiemu – kowalowi, ukazała się Maryja, ratując mu życie. Przed umieszczonym przez niego jej obrazem na drzewie w lesie grąblińskim, modlącemu się pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 kilka razy ukazała się Matka Boża z Orłem Białym w koronie, na piersi. Podczas zarazy cholery w 1852 obraz zasłynął z cudów. 29 września 1852 obraz przeniesiono do kościoła parafialnego w Licheniu.
W 1949 roku parafię licheńską objęło Zgromadzenie Księży Marianów NPNMP, zakon katolicki założony w 1673 roku przez Stanisława Papczyńskiego. 15 sierpnia 1967 prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej, przy udziale 150 tysięcy wiernych, dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Papież Paweł VI nadał obrazowi tytuł Maryja – Bolesna Królowa Polski. W 1994 rozpoczęła się budowa świątyni, będąca zarazem wotum Jubileuszowym Kościoła Katolickiego w Polsce i nowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Bazylikę konsekrowano 12 czerwca 2004 roku, jako wotum Kościoła Katolickiego na wielki jubileusz narodzenia Chrystusa. 2 lipca 2006 w Licheniu Starym do pięcionawowej bazyliki wprowadzono obraz Bolesnej Królowej Polski i umieszczono go w ołtarzu głównym.
Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie – długość 139 m, szerokość 77 m (szerokość elewacji frontowej – 162 m), wysokość części centralnej 64,8 m (wysokość krzyża wieży – 141,5 m). Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m³, powierzchnia 23 tys. m². Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni – 52. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych.
Bazylikę nawiedził 7.06.1999r. papież JP II ofiarując Matce Bożej Licheńskiej, jako wotum, różaniec i kielich z pateną. Wspomnienie liturgiczne NMP Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski obchodzone jest 2 lipca. Wizerunek MB Licheńskiej znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Głowa Jej okryta jest spływającą na ramiona złotą szatą, bogato zdobioną ornamentami roślinno-kwiatowymi, wysadzaną rozetami z ozdobnych kamieni. Brzegi szaty przyozdobione zostały symbolami męki Pańskiej. Nad głową Maryi dwie postacie anielskie unoszą koronę