Krzyż choleryczny w Skępem
Krzyż choleryczny przy ulicy Sierpeckiej w Skępem powiat lipnowski województwo kujawsko-pomorskie
Drewniany dwuramienny krzyż choleryczny (karawaka) znajduje się przy zbiegu ulicy Sierpeckiej i Spółdzielczej w Skępem. Karawaka ma dwa ramiona, jedna poprzecznica krótsza jest zazwyczaj u góry, druga dłuższa na dole. Dwuramienne krzyże (według Z. Glogera zwane karawikami) wzięły swoją nazwę od miejscowości Caravaca (południowo-wschodnia Hiszpania).
Noszono je podczas epidemii, aby odpędzić zarazę. Krzyże o takim kształcie rozpowszechniły się we Włoszech dzięki pielgrzymom wracającym z Hiszpanii. Wiele osób nosiło na szyi małe krzyżyki o takim kształcie. Wierzono w ich uzdrowicielską moc. Potem pielgrzymi przywozili je do Polski. Kiedyś stary, oryginalny krzyż przy ulicy Sierpeckiej w Skępem był ogrodzony metalowym płotem. W związku z rozwojem motoryzacji często ten płot był zaczepiany przez pojazdy. Z kwadratowego stał się trójkątny, a potem został całkowicie usunięty. Ten niezwykły krzyż postawiono na pamiątkę cholery, która dziesiątkowała ludność po powstaniu listopadowym.
W czasie II wojny światowej Niemcy niszczyli kapliczki i krzyże oraz figurki, ale krzyża cholerycznego nie usunięto. Podobno był zaznaczony na mapie wojennej. Mieszkańcy wymienili ten bardzo stary, drewniany krzyż na nowy, także drewniany. Poświęcenie krzyża przez proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Skępem Piotra Brzezika i księdza Pawła Biedrzyckiego miało miejsce 14 września 2000 r. Ten charakterystyczny krzyż świadczący o zmaganiach ludzi z epidemią cholery należy już do nielicznych na ziemi dobrzyńskiej. Chwała mieszkańcom Skępego, którzy przyczynili się do zachowania tego pamiątkowego miejsca.