Bożena Ciesielska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9548″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka przy ulicy Rybackiej w Skępem”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczka słupowa z ludową figurką Matki Boskiej Skępskiej nosi datę 1969 r. Na czworobocznym betonowym słupie umieszczono w metalowej oszklonej z czterech stron skrzyneczce figurkę Skępskiej. Skrzyneczka przypomina latarnię. Całość przykryto czterospadowym metalowym daszkiem. Kapliczka stoi na betonowej bazie. Historia tego miejsca jest bardzo interesująca.

Z przekazów ustnych wynika, że pracownik leśny Strzałkowski znalazł granat. Niewypał wybuchł, ale nie zranił go. Pracownik leśny postawił drewnianą kapliczkę. Uległa ona zniszczeniu. W 1969 r. Stanisław Marciniak wybudował w tym samym miejscu kapliczkę murowaną. O tym, że miejsce jest zadbane i otoczone czcią, świadczy fakt, że kapliczkę niedawno odnowiono i odmalowano, a naokoło postawiono drewniane ogrodzenie.

Można do niej dojść od ulicy Rybackiej albo przechodząc przez betonową kładkę na rzece Mień, potem mijając grodzisko Okop i skręcając w prawo w górę do wspomnianej ulicy .

Literatura: Kapliczki i krzyże gminy Skępe, Włocławek 2005, s. 57. Część opisowa Bożena Ciesielska Urok przydrożnej kapliczki.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Kapliczka przy ulicy Rybackiej Skępe, pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.