Bolesław Kosek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7987″ img_size=”700×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Grupa pasyjna”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczki Jachówki

Moja rodzinna wieś Jachówka, Gmina Budzów, powiat Sucha Beskidzka, założona w XIVw przez króla Kazimierza Wielkego, leży w rozległej dolinie nad rzeką Jachówką u podnóża Makowskiej Góry w paśmie Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Z Makowskiej Góry rozciąga się wspaniała panorama Jachówki i Bieńkówki oraz masywu Babiej Góry. Wieś dzieli się na 27 przysiółków zwanych „Rolami”, gdzie można spotkać około 30 kapliczek, które wznosili mieszkańcy poszczególnych przysiółków.

Grupa pasyjna

Przy drodze na „Dział” mieszkańcy Sołtystwa w 1995r. wśród kwiatów i krzewów usytuowali „Grupę Pasyjną”. Naturalnej wielkości Jezus Ubiczowany, Ukrzyżowanie, pod Krzyżem Matka Bolesna. Polichromowane rzeźby drewniane są dziełem twórcy ludowego Franciszka Niteckiego syna (1950-2013), który mieszkał i tworzył w tym przysiółku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.