Bolesław Kosek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7984″ img_size=”700×300″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Droga krzyżowa w Bogdanówce”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Droga krzyżowa w Beskidzie Makowskim

Gmina Tokarnia, powiat Myślenice.

Przy drodze z „Bogdanówki” na Koskową Górę w Beskidzie Makowskim, rozmieszczonych jest XIV stacji Drogi Krzyżowej. Od kaplicy Jana Chrzciciela w „Bogdanówce” na odcinku 4km gdzie obok Kaplicy III Upadku Pana Jezusa zbudowanej 100 lat temu przez Jana Koska, znajduje się kapliczka XIV Stacji.

Kapliczki zbudowane są w charakterystycznym stylu podhalańskim – na drewnianym słupie umieszczony jest trójkątny, drewniany „ołtarzyk” przykryty daszkiem – całość wysokości 2,40m. Wewnątrz znajdują się wykonane techniką snycerską „obrazy” Stacji Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa powstała z inicjatywy regionalisty Andrzeja Słoniny. Przy jej tworzeniu brali udział mieszkańcy „Bogdanówki”, ofiarodawcy budulca oraz rzeźbiarze ludowi z terenu Gminy Tokarnia. Droga Krzyżowa powstała w bardzo krótkim czasie, od zawiązania komitetu budowy 11 marca 1998r. do 25 października 1998r., kiedy została poświęcona w czasie uroczystej procesji w której brało udział wielu mieszkańców Gminy Tokarnia.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.