Anna Bury

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10692″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Pasyjka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]W Puszczy Sandomierskiej, w Leśnictwie Kamionka znajduje się kapliczka przez miejscowych nazywana Pasyjką. Przemierzając lasy prawie 30 lat temu zauważyłam na ogromnej sośnie kapliczkę a raczej w dziupli, która powstała krzyż zrośnięty z drzewem. Ze starej kapliczki pozostał tylko fragment. Ktoś wtedy jeszcze opiekował się tym miejscem, była to starsza kobieta, którą poznałam kilka lat później. Tak się złożyło, że zamieszkałam w tej wiosce i znowu zobaczyłam tą kapliczkę, ale już opuszczoną. Zainteresowałam się tym miejscem.

Kto? Kiedy? Dlaczego? zawiesił kapliczkę na rozstaju dróg do Blizny, Kamionki i Sadykierza w uroczysku zwanym Krokiew? Przypomniałam sobie o kobiecie, która kilka lat wcześniej niosła kwiaty, by przystroić kapliczkę. Odszukałam panią Henrykę, która opowiedziała mi historie związane z tym miejscem. Pierwsza mówiąca o wilkach, które napadły powracającego samotnie przez las gospodarza, a który to wdrapał się na drzewo i do rana na nim siedział, aż przyszła pomoc. Z wdzięczności zawiesił na tym drzewie kapliczkę.

Druga historia mówiąca o myśliwym, którego w tym miejscu zabił jeleń na polowaniu.

Trzecia historia również związana jest z wilkami, ale mniej optymistyczna niż pierwsza-wataha wilków napadła samotnego chłopa i go rozszarpała. Historie z wilkami są bardzo prawdopodobne, ponieważ można je spotkać w tutejszych lasach do dnia dzisiejszego. Ale skąd krzyż w dziupli?Około 40 lat temu dwaj chłopcy z Kamionki przechodzili obok sosny i zauważyli, że kapliczka, która wisiała na niej wysoko spadła rozbiła się i wypadł krzyż. Podnieśli krzyż i włożyli do dziupli. Po latach sosna obrosła tkanką krzyż, którego wydobyć się nie da.

Krzyż jest toczony-prawdopodobnie pamiętający jeszcze czasy austriackie. Zachowała się również przednia część kapliczki. Co roku w maju przyjeżdża do mnie grupa znajomych i wyruszamy pieszo, by śpiewać litanię w środku lasu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.159410, 21.642585[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.