Andrzej Czyżewski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7726″ img_size=”450×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Starogrodzie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka na rozstaju dróg

Woj. mazowieckie, powiat miński, gmina Siennica.

Młodzież starogrodzka ochotniczo uczestniczyła w walkach o niepodległość Polski, m.in. w Bitwie Warszawskiej (pot. nazwanej „Cud nad Wisłą”) – walce stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Mieszkańcy wsi wspierali w tej walce oddziały wojska polskiego przez rozbrajanie żołnierzy bolszewickich, którzy wycofywali się na wschód. Bohaterską akcją wsławił się Gustaw Zabiegliński, który cudem uszedł z życiem z jednej z akcji. W podziękowaniu za uratowanie życia, dziękując Opatrzności, wybudował kapliczkę, która do dziś stoi na rozstaju dróg w pobliżu mostu nad przepływającą rzeką Świder.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.