Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9864″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Stara Jania”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczka ta znajduje się przy drodze nr 231. Wyjeżdżając ze Starej Jani w kierunku Kopytkowa przy rozgałęzieniu z drogą do Leśnej Jani pośród dwóch dorodnych drzew (klonów) możemy zobaczyć tą ciekawą pod względem architektonicznym kapliczkę.

Według przekazów najstarszych mieszkańców wsi Stara Jania i okolic znajduje się ona w tym miejscu już od 1925 r. Została zniszczona przez niemieckiego okupanta czasie II wojny światowej. Po wyzwoleniu w 1945 r. za sprawą pana Ambrożego Łepka, więźnia obozu koncentracyjnego w Stutthofie została odbudowana. Było to wyrazem jego wdzięczności za przeżycie tego miejsca hitlerowskiej kaźni. W środkowej niszy kapliczki znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Puste miejsca w bocznych niszach mogą sugerować, że w przeszłości stały tam jakieś figury.

W środkowej części kapliczki przymocowana jest metalowa, kwadratowa tabliczka na której widnieje napis:

AMBROŻY ŁEPEK BYŁY WIĘZIEŃ OBOZU KONCENTRACYJNEGO W STUTTHOFIE ZBUDOWAŁ TĘ KAPLICZKĘ BY PODZIĘKOWAĆ ZA OCALENIE ŻYCIA 1945 R.

Całość zwieńczona jest ozdobnym krzyżem. Około 2003 r. z inicjatywy ówczesnej sołtys wsi Renaty Dąbrowskiej oraz pozyskanych środków sołeckich z wsi Leśna Jania i Wolental kapliczkę wyremontowano. Drewniane ogrodzenie wokół niej ufundował Jan Kulczyński. Posadzono ozdobne krzewy iglaste w celu upiększenie terenu przy kapliczce.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.744353 N, 18.602258 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDQ3MTkuMDIzNjc4NTE0MTM4JTIxMmQxOC41OTUyOTQ5ODUzOTczNDUlMjEzZDUzLjc0NDc2ODU5MDAwODMwNiUyMTJtMyUyMTFmMCUyMTJmMCUyMTNmMCUyMTNtMiUyMTFpMTAyNCUyMTJpNzY4JTIxNGYxMy4xJTIxM20zJTIxMW0yJTIxMXMweDAlMjUzQTB4MCUyMTJ6TlRQQ3NEUTBKek01TGpjaVRpQXhPTUt3TXpZbk1EZ3VNU0pGJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE1Mjg3MDQ3NTIxMTglMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjcwMCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ1MCUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyYm9yZGVyJTNBMCUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.