Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9812″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka słupowa Św. Franciszka z Asyżu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Twórcą tej kapliczki jest śp. Jerzy Kamiński (*10.11.1946 r. + 6.11.2016 r.), twórca ludowy Kociewia, rzeźbiarz, regionalista. W zrobionej przez siebie kapliczce słupowej umieścił własnoręcznie wyrzeźbioną w drewnie lipowym postać Św. Franciszka z Asyżu o wysokości 90 cm. Rzeźba ta znajdowała się na ołtarzu na sopockim hipodromie w czasie pamiętnej wizyty Ojca Świętego, Jana Pawła II w czasie Jego pielgrzymki do Polski w 1999 r. To przy tym ołtarzu papież Polak przewodniczył uroczystej Mszy Św. w dniu 5.06.1999 r.

U podstawy górnej części kapliczki na przymocowanej poziomo desce znajduje się wyryty napis:

Św. Franciszek z Asyżu. Przyjaciel Przyrody. Nasz Brat. 5.VI.1999 r.

…przypominający domownikom i wszystkim gościom odwiedzającym posesję w Barłożnie nr 90 o doniosłym fakcie wizyty naszego wielkiego rodaka, dziś już Świętego, Jana Pawła II na pomorskiej, polskiej ziemi.

Przypomnijmy, że Ołtarz Sopocki powstał dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób, projektanta prof. Mariana Kołodzieja oraz blisko 50 artystów ludowych, rzeźbiarzy z Kociewia, Kaszub, Krajny, Borów Tucholskich i Powiśla. Na tym Ołtarzu znalazło się aż pięć rzeźb Jerzego Kamińskiego. Po demontażu ołtarza papieskiego na sopockim hipodromie, który rozpoczął się 18.06.1999 r. inne rzeźby Jerzego Kamińskiego Św. Barbara i duży ośmiometrowy krzyż Pan Jezus na krzyżu trafił do Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matenblewie. Dwie inne rzeźby Matka Boża Zielna w formie kapliczki słupowej oraz Zbawiciel na Krzyżu kupili prywatni nabywcy ze Starogardu Gdańskiego.

Warto dodać, że Św. Barbara autorstwa Jerzego Kamińskiego, znajdująca się początkowo w Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matenblewie, od 2001 roku znalazła się w kapliczce na Półwyspie Helskim, w Kuźnicy na ulicy Morskiej.

Kapliczka ta została zbudowana w podziękowaniu za ocalenie pilota wojskowego samolotu odrzutowego MIG 21, który 29 października 1999 roku, podczas lotów ćwiczebnych, uległ awarii nad Morzem Bałtyckim.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Na prywatnej posesji w Barłożnie nr 90.[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.