Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10670″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Wolental”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczkę Św. Rocha w Wolentalu ufundowała w 1945 r. rodzina Bielińskich. Znajduje się ona przy wyjeździe z wioski drogą na Czarnylas. Sama figura Św. Rocha przy którym tuli się jego wierny pies ustawiona jest na wysokim cokole, wokół którego ustawiono metalowe ogrodzenie na planie kwadratu. Na środku cokołu, na jednej z bocznych ścian, od strony drogi znajduje się granitowa tablica, a na niej napis:

ŚWIĘTY ROCHU MÓDL SIĘ ZA NAMI.

Ten święty na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy oraz opiekun zwierząt domowych. Św. Roch jest jednym z bardziej popularnych świętych na Kociewiu, którego miejscowa ludność umieszcza w budowanych przez siebie kapliczkach, ołtarzach.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.826313, 18.529251[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.