Barłożno 3
Historia kapliczki Dobrego Pasterza i Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia stojącej naprzeciw kościoła p.w. św. Marcina w Barłożnie samym centrum wsi sięga niespełna 20 lat. Na przełomie lat 1999/2000. społeczność tej wioski z inicjatywy ks. Aleksandra Krefta, ówczesnego proboszcza miejscowej parafii postanowiła wznieść tą oto kapliczkę jako wotum dziękczynne za Ojca Świętego, Jana Pawła II pielgrzymującego po ziemi kociewskiej. Ustawiona została ona w miejscu starej bożej męki z okresu międzywojennego, zniszczonej w czasie okupacji niemieckiej przez hitlerowców.
Kapliczka zbudowana jest z cegieł, jako trzykondygnacyjny wysoki cokół ustawiony na podwyższeniu. Całość zwieńczona jest czterospadowym daszkiem pokrytym dachówką na górze którego przymocowano ażurowy, metalowy krzyż. W górnej, przeszklonej z trzech stron niszy znajduje się gipsowa figura Bożej Niepokalanego Poczęcia, poniżej, w środku cokołu w podobnej niszy znajduje się drewniana figura Dobrego Pasterza z barankiem na ramionach. Obok niego stoją dwie małe drewniane owieczki. Rzeźby te wykonał miejscowy twórca ludowy Jerzy Kamiński. W dolnej części cokołu umieszczono natomiast kamienną tablicę z wyrytą podobizną papieża Jana Pawła II, herbami Diecezji Pelplińskiej i Watykanu oraz napisem:
Pan moim pasterzem. Wotum za pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie i zawierzenie na drogach trzeciego tysiąclecia. Mieszkańcy Barłożna 1999/2000.
Projekt kapliczki wykonał Ryszard Tobolewski ze Starogardu Gdańskiego. Jej budową bezpośrednio zajęli się Anastazy Piekarski, sołtys Barłożna, Henryk Jabłonka, radny wsi i Feliks Piekarski, kościelny. W 2000 r. uroczystego poświęcenia kapliczki dokonał biskup pelpliński prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga.