Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10634″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Wierzbiny-Osiek”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Przemierzając leśne ścieżki Borów Tucholskich można natknąć się piękne kapliczki usytuowane bezpośrednio w głuszy leśnej, przy miejscowych polnych drogach przecinających wielkie kompleksy leśne. Jadąc podrzędną, mało uczęszczaną drogą asfaltową, lasami Borów Tucholskich do Osieka od strony wsi Wierzbiny spotykamy kapliczkę poświęconą Matce Bożej. Została zbudowana zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. Jej fundatorem był Stefan Ślósarski.

Ma postać dwukondygnacyjnego, cokołu ustawionego na podwyższeniu. Całość zwieńczona jest dwuspadowym daszkiem pokrytym dachówką. Na górze przymocowano odlany z betonu krzyż, do którego przymocowano postać Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego. W górnej części cokołu znajduje się przeszklona z trzech stron nisza w której umieszczono gipsową figurę Matki Bożej. Wnętrze niszy w której znajduje się figura przyozdobione jest sztucznymi kwiatami. W dolnej części cokołu przymocowane są dwie tabliczki.

Na pierwszej, białej czarnymi literami napisano:

O MARYJO BEZZMAZY PIERWORODNEJ POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI”

na drugiej czarnej widnieje biały napis:

FUNDATOR STEFAN ŚLÓSARSKI 1945

Wokół kapliczki ustawiono niskie drewniane ogrodzenie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.746744, 18.465297[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.