Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9761″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż przydrożny, przy rozwidleniu polnych dróg”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Obecny krzyż przydrożny na rozwidleniu dróg Lipia Góra – Barłożno – Gąsiorki znajduje się w tym miejscu od kwietnia 2012 r. Jak wspominał główny inicjator jego ustawienia pan Jerzy Kamiński (zm. w 2016 r.), znany kociewski regionalista, rzeźbiarz, ów krzyż przydrożny znajdował się tam już w okresie międzywojennym, ale w czasie II wojny światowej zniszczył go okupant niemiecki. Wiedział o tym już w młodości od swojego ojca Wincentego. Wspominał również nieoczekiwane zdarzenie jakie zdarzyło mu się w młodości, które miało zapewne decydujący wpływ na rekonstrukcję tego przydrożnego krzyża.

Jerzy Kamiński już od najmłodszych lat lubił zbierać grzyby. Pewnego dnia wracał z grzybobrania razem ze swym kolegą Ignacym Sieniawskim, kiedy to jakaś niewytłumaczalna siła spowodowała, że ugięły się im nogi, zmuszając młodych ludzi do przyklęknięcia. Było to dokładnie w miejscu, gdzie stał przed wojną przydrożny krzyż. Po latach, wspólnie stwierdzili, że był to jakiś znak. Jerzy Kamiński był zawsze oddany całym sercem upowszechnianiu historii i kultury ludowej Kociewia. Jak został już znanym rzeźbiarzem zawsze w rozmowach ze swym kolegą Ignacym Sieniawskim wspominali zdarzenie sprzed lat. Wspólnie postanowili, że postawią nowy krzyż w miejsce nieistniejącego od czasów II wojny światowej. W swoje działania zaangażowali inne osoby z Barłożna i okolic.

Dnia 3 maja 2012 roku dokonano jego uroczystego poświęcenia. Dokonał tego ks. Jarosław Skwierawski – proboszcz parafii św. Marcina w Barłożnie, któremu towarzyszył z kropidłem i święconą wodą pan Feliks Piekarski, senior parafii Barłożno. W uroczystości tej uczestniczyli między innymi: Andrzej Grzyb – senator RP, Sławomir Czechowski – wójt gminy Skórcz, Piotr Laniecki – wójt gminy Morzeszczyn, Barbara Maciejewska z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku Oliwie oraz liczne grono okolicznych mieszkańców wsi Lipia Góra i Barłożno, a także goście z Tczewa.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Ten przydrożny Krzyż znajduje się przy rozwidleniu polnych dróg Lipia Góra – Barłożno – Gąsiorki, około 200 metrów o posesji Państwa Kamińskich – Barłożno nr 90.[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.