Krzyż przydrożny, przy rozwidleniu polnych dróg
Obecny krzyż przydrożny na rozwidleniu dróg Lipia Góra – Barłożno – Gąsiorki znajduje się w tym miejscu od kwietnia 2012 r. Jak wspominał główny inicjator jego ustawienia pan Jerzy Kamiński (zm. w 2016 r.), znany kociewski regionalista, rzeźbiarz, ów krzyż przydrożny znajdował się tam już w okresie międzywojennym, ale w czasie II wojny światowej zniszczył go okupant niemiecki. Wiedział o tym już w młodości od swojego ojca Wincentego. Wspominał również nieoczekiwane zdarzenie jakie zdarzyło mu się w młodości, które miało zapewne decydujący wpływ na rekonstrukcję tego przydrożnego krzyża.
Jerzy Kamiński już od najmłodszych lat lubił zbierać grzyby. Pewnego dnia wracał z grzybobrania razem ze swym kolegą Ignacym Sieniawskim, kiedy to jakaś niewytłumaczalna siła spowodowała, że ugięły się im nogi, zmuszając młodych ludzi do przyklęknięcia. Było to dokładnie w miejscu, gdzie stał przed wojną przydrożny krzyż. Po latach, wspólnie stwierdzili, że był to jakiś znak. Jerzy Kamiński był zawsze oddany całym sercem upowszechnianiu historii i kultury ludowej Kociewia. Jak został już znanym rzeźbiarzem zawsze w rozmowach ze swym kolegą Ignacym Sieniawskim wspominali zdarzenie sprzed lat. Wspólnie postanowili, że postawią nowy krzyż w miejsce nieistniejącego od czasów II wojny światowej. W swoje działania zaangażowali inne osoby z Barłożna i okolic.
Dnia 3 maja 2012 roku dokonano jego uroczystego poświęcenia. Dokonał tego ks. Jarosław Skwierawski – proboszcz parafii św. Marcina w Barłożnie, któremu towarzyszył z kropidłem i święconą wodą pan Feliks Piekarski, senior parafii Barłożno. W uroczystości tej uczestniczyli między innymi: Andrzej Grzyb – senator RP, Sławomir Czechowski – wójt gminy Skórcz, Piotr Laniecki – wójt gminy Morzeszczyn, Barbara Maciejewska z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku Oliwie oraz liczne grono okolicznych mieszkańców wsi Lipia Góra i Barłożno, a także goście z Tczewa.