Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10631″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Lubichowo”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Wjeżdżając do Lubichowa drogą nr 214 od strony Zelgoszczy, przy skrzyżowaniu z ul. Starogardzką z prawej strony stoi kapliczka poświęcona Matce Bożej Królowej Świata z Dzieciątkiem Jezus. Kapliczka ta zajęła miejsce swojej poprzedniczki z okresu międzywojennego, wówczas stała tutaj kapliczka z dużą kamienną figurą Matki Bożej z wyrytą inskrypcją:

MATKO BOSKO NIE OPUSZCZAJ NAS.

Została ona jednak zniszczona, jak wiele innych tego typu obiektów przez niemieckiego okupanta zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej w 1939 r. Po wojnie z inicjatywy mieszkańców wsi wzniesiono tą właśnie kapliczkę. Budował ją murarz Jan Trzos. Samą zaś figurę Matki Bożej ufundował Leon Perfiłow. Umieszczono ją w przeszklonej z czterech stron niszy znajdującej się na samej górze czterokondygnacyjnego postumentu wykonanego z granitowych płyt.

Na drugim od dołu segmencie kapliczki przymocowano granitową płytę z napisem:

POD TWOJĄ OBRONĘ…

Wokół cokołu kapliczki ustawiono ogrodzenie wykonane ze stali kutej. Od chodnika do kapliczki ułożono ścieżkę ułożoną z polbruku, po bokach posadzono zielone krzewy iglaste, a za kapliczką zielone cisy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.851045, 18.407751[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.