Warszawa Ursus
Historia kapliczki Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, która znajduje się Warszawie, w dzielnicy Ursus przy ul. Wojciechowskiego 7 wiąże się ściśle z zakupem dnia 18.03.2010 r. domu przy tej posesji przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce (ZZM). Po remoncie i adaptacji w/w budynku maszyniści przeznaczyli ten dom na swoją siedzibę.
Pierwsze posiedzenie Rady Krajowej ZZM miało miejsce 15.05.2012 r. Postanowiono, że drewniana figura Św. Katarzyny Aleksandryjskiej otrzymana w prezencie od ZZM Czechowice Dziedzice, a wykonana „po godzinach” przez maszynistę realizującego się także w rzeźbiarstwie Marka Srokola powinna znaleźć się w kapliczce. Prezydent ZZM, Leszek Miętek powiedział:
…wzorem polskiego zwyczaju stawiania kapliczek chcemy okazać nasze przywiązanie do tradycji i religii. Wierzymy, że Święta Katarzyna będzie czuwała nad nami, abyśmy w tej siedzibie podejmowali trafne decyzje. A zarazem maszyniści będą mogli szczęśliwie wracać do swoich rodzin ze służby…
Uroczystego odsłonięcia tej kapliczki dn. 30.10.2014 r. dokonali ks. kanonik Ryszard Marciniak, Krajowy Moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich oraz ks. prałat Ryszard Laskowski, proboszcz miejscowej parafii p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie Ursusie.
Kapliczka umiejscowiona z lewej strony wejścia do domu przy ul. Wojciechowskiego 7 ma kształt dwukondygnacyjnej kolumny, zakończona czterostadowym daszkiem. Górna jej część jest przeszklona, wsparta czterema prostokątnymi kolumienkami. Wewnątrz znajduje się drewniana figura Św. Katarzyny. U jej podstawy znajdują się sztuczne kwiaty, w nocy jest podświetlona. W dolnej części kolumny przymocowana jest tablica z napisem:
ŚW. KATARZYNA ALEKSANDRYJSKA PATRONKA KOLEJARZY
Cała kolumna oparta na murowanej ścianie, nazwaną przez maszynistów Ścianą Pamięci. Od wewnątrz podwórka bowiem znajdują się na niej inskrypcje, cztery tabliczki zmarłych zasłużonych członków ZZM.