Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10395″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Golub-Dobrzyń”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]U stóp zamku golubskiego, na południowy-wschód, u zbiegu ulic Toruńskiej i Zamkowej znajduje się malowniczo położona, przydrożna kapliczka Św. Jana Chrzciciela. Historia jej powstania sięga XVIII wieku. Brak bliższych danych z tego okresu. Odbudowana została po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 r.

Sama kapliczka ma formę murowanego cokołu, otynkowanego i wymalowanego siwą farbą. W górnej części cokołu znajduje się nisza z trzech stron odsłonięta, wsparta na dwóch kolumienkach zakończonych łukiem, a w niej figura Jana Chrzciciela. W prawej ręce trzyma on długą laskę, zakończoną u góry krzyżem (pierwszy z jego atrybutów). W lewej ręce ma muszlę, którą nabierał wodę do chrztu. U stóp świętego znajduje się leżący baranek, drugi z jego atrybutów symbolizujący Mesjasza i jego śmierć na krzyżu. W dolnej części cokołu znajduje się płytka nisza, a w niej kamienna tablica przymocowana na cztery śruby ze złotą inskrypcją:

ŚW. JANIE CHRZCICIELU MÓDL SIĘ ZA NAMI ! 28 W XVIII WIEKU ODB. W 1947 R.

Górna część kapliczki zwieńczona dwuspadowym daszkiem na którym przymocowany jest metalowy krzyż. Sam cokół ustawiony jest na małym podwyższeniu wykonanym z polbruku. Całość ogrodzona metalowym, niskim płotkiem na planie kwadratu, z ręcznie kutych elementów, z przodu znajduje się mała bramka. Wnętrze ogrodzenia, wokół kapliczki przyozdobione kwiatami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.114972, 19.052119[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDMzODYuNjUwNTY5NjMwOTQlMjEyZDE5LjA0ODgxMTU4MzcxMjY0NSUyMTNkNTMuMTE1MTU1MzYzMDE5MzMlMjEybTMlMjExZjAlMjEyZjAlMjEzZjAlMjEzbTIlMjExaTEwMjQlMjEyaTc2OCUyMTRmMTMuMSUyMTNtMyUyMTFtMiUyMTFzMHgwJTI1M0EweDAlMjEyek5UUENzREEySnpVekxqa2lUaUF4T2NLd01ETW5NRGN1TmlKRiUyMTVlMCUyMTNtMiUyMTFzcGwlMjEyc3BsJTIxNHYxNTM1MzAyMzQ0NTEzJTIyJTIwd2lkdGglM0QlMjI3MDAlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBmcmFtZWJvcmRlciUzRCUyMjAlMjIlMjBzdHlsZSUzRCUyMmJvcmRlciUzQTAlMjIlMjBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4lM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.