Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9908″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka we wsi Lalkowy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczkę wybudował po zakończeniu II wojny światowej pan Tytus Śliwa. Było to wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z wojny jego syna Antoniego. Kapliczka ma bardzo ciekawą, rozczłonkowaną formę architektoniczną. To bryła trzech, połączonych ze sobą wieżyczek. W środkowej, najwyższej, w głównej zaszklonej niszy, umieszczona jest gipsowa figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która ocalała z jednej z kapliczek zniszczonej w czasie wojny. Poniżej, na głównym cokole, wymalowano napis:

Jezu, ufam Tobie.

W bocznych wieżyczkach znajdują się również zaszklone nisze w których umieszczone zostały porcelanowe figury aniołów. Całość otacza niskie metalowe ogrodzenie. Kapliczkę poświęcił w 1947 roku ks. Alojzy Wikarski. Niestety syn fundatora kapliczki, Antoni ukrywający się przez całą wojnę we wschodnich regionach Polski, który szczęśliwie wrócił do swej rodzinnej kociewskiej wsi został zamordowany przez Rosjan w 1948 r.

Już od wielu lat do tej kapliczki raz w roku, 13. dnia jednego z wybranych miesięcy, prowadzona jest procesja dla uczczenia objawień fatimskich.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.708595 N, 18.682847 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.