Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9894″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Smętowo Graniczne”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczkę postawiono w roku 1945, na rozstaju dróg w zacisznym brzozowym zagajniku. Stojąca tu figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia jest jednak starsza. Została wyjęta z dawniej kapliczki, zniszczonej w czasie II wojny światowej.

Według przekazów najstarszych mieszkańców wsi do tej figury miał strzelać jeden z miejscowych volksdeutschów, niejaki Błaszczyk z miejscowości Nowe. Niedługo po tym zdarzeniu dostał wylewu i sparaliżowało mu prawą rękę, tą którą dokonywał tego haniebnego czynu. Po próbie zniszczenia figury ukryto ją w miejscowym stawie, gdzie przeleżała cały okres okupacji niemieckiej.

Po wojnie została odnaleziona i ponownie umieszczona na odbudowanej kapliczce. Znajduje się ona na górnym, misternie wykonanym cokole. Ten znajduje się na bardziej masywnym, prostokątnym cokole na którym do jednej ze ścian umieszczona jest granitowa tablica z napisem intencji wybudowanej kapliczki i nazwiskach jej fundatorów:

Z BOŻYCH DARÓW W DARZE. Olszewscy – Pałubiccy 1937-1945.

Już od wielu ostatnich lat opiekę nad tą kapliczką sprawują mieszkańcy schroniska dla bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Smętowie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.746939 N, 18.682550 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.