Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9877″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Mirotki”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Gdy będziemy wyjeżdżać drogą nr 231 z wsi Mirotek do Skórcza po lewej stronie zobaczymy wysoką, zbudowaną z czerwonej cegły kapliczkę. Zbudowana została ona po zakończeniu II wojny światowej, w miejscu przedwojennej, zniszczonej przez niemieckiego okupanta. Ze starej kapliczki zachowały się jednak figury, pieczołowicie ukryte i przechowane w czasie wojny przez panią Martę Jabłonka, jedną z mieszkanek wsi. Po wojnie zostały one umieszczone ponownie wewnątrz kapliczki.

Powojenna kapliczka została poświęcona przez ówczesnego proboszcz parafii pw. Świętego Marcina w Barłożnie, ks. Leona Januszewskiego. W górnej nie oszklonej niszy, znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. W środkowej oszklonej niszy ustawiona jest figura Matki Bożej Łąkowskiej. W 1997 r. przedwojenny oryginał figury został przekazany do skansenu we Wdzydzach. Niektórzy z mieszkańców wsi nie wiedząc o tym podejrzewali, że ktoś ukradł ich figurkę. Postanowiono o zrobieniu repliki tego cennego zabytku sztuki sakralnej. Zadanie to powierzono mieszkającemu w sąsiedniej wsi (Barłożnie), kociewskiemu rzeźbiarzowi, Jerzemu Kamińskiemu. Replika przedwojennej figury Matki Bożej Łąkowskiej była gotowa w sierpniu 2009 r. Zajęła miejsce swej cennej poprzedniczki w środkowej oszklonej niszy ciesząc swym widokiem zarówno mieszkańców, jak i przejeżdżających nieopodal turystów.

Całość kapliczki zwieńcza oczywiście żelazny krzyż z metalową chorągwią pomalowaną na kolor czerwony. Z wszystkich stron kapliczki na cokole zostawione są płytkie wnęki, gdzie na białym tle w każdej ze ścian namalowany jest czarną farbą krzyż. Obecnie przy wschodniej ściance cokołu kapliczki umieszczony jest obraz z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.768871 N, 18.575619 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.