Wspieraj rozwój kultury, sztuki i edukacji. Zostań naszym darczyńcą
Adam Murawski
Gdy będziemy wyjeżdżać drogą nr 231 z wsi Mirotek do Skórcza po lewej stronie zobaczymy wysoką, zbudowaną z czerwonej cegły kapliczkę. Zbudowana została ona po zakończeniu II wojny światowej, w miejscu przedwojennej, zniszczonej przez niemieckiego okupanta. Ze starej kapliczki zachowały się jednak figury, pieczołowicie ukryte i przechowane w czasie wojny przez panią Martę Jabłonka, jedną z mieszkanek wsi. Po wojnie zostały one umieszczone ponownie wewnątrz kapliczki.
Powojenna kapliczka została poświęcona przez ówczesnego proboszcz parafii pw. Świętego Marcina w Barłożnie, ks. Leona Januszewskiego. W górnej nie oszklonej niszy, znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. W środkowej oszklonej niszy ustawiona jest figura Matki Bożej Łąkowskiej. W 1997 r. przedwojenny oryginał figury został przekazany do skansenu we Wdzydzach. Niektórzy z mieszkańców wsi nie wiedząc o tym podejrzewali, że ktoś ukradł ich figurkę. Postanowiono o zrobieniu repliki tego cennego zabytku sztuki sakralnej. Zadanie to powierzono mieszkającemu w sąsiedniej wsi (Barłożnie), kociewskiemu rzeźbiarzowi, Jerzemu Kamińskiemu. Replika przedwojennej figury Matki Bożej Łąkowskiej była gotowa w sierpniu 2009 r. Zajęła miejsce swej cennej poprzedniczki w środkowej oszklonej niszy ciesząc swym widokiem zarówno mieszkańców, jak i przejeżdżających nieopodal turystów.
Całość kapliczki zwieńcza oczywiście żelazny krzyż z metalową chorągwią pomalowaną na kolor czerwony. Z wszystkich stron kapliczki na cokole zostawione są płytkie wnęki, gdzie na białym tle w każdej ze ścian namalowany jest czarną farbą krzyż. Obecnie przy wschodniej ściance cokołu kapliczki umieszczony jest obraz z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.