Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14294″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Szlakiem Marszów Śmierci”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Gabriela Kalinowska-Czakon” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Krzyż w miejscu dawnej mogiły zbiorowej Więźniów Oświęcimskich. Masowy mord na Rzędówce !Tragiczne wydarzenie jakie rozegrały się w bliskiej odległości od dworca kolejowego Leszczyny miały miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku. Wtedy to zatrzymano pociąg wiozących Więźniów Oświęcimskich transportem z Gliwic, około 2, 5 tysiąca osób. Dnia 22. 01. po południu, hitlerowcy rozkazali więźniom opuścić wagony. Nie wszyscy potrafili opuścić je o własnych siłach. Wiele osób było wycieńczonych fizycznie, dlatego ledwo trzymali się na nogach, wobec czego esesmani z eskorty transportu wraz z miejscowymi funkcjonariuszami niemieckiej policji otworzyli ogień z karabinów maszynowych w otwarte drzwi wagonów.

Źródła podają także, że hitlerowcy upozorowali napad partyzancki, co rzekomo usprawiedliwia otwarcie ognia do więźniów. Ocalałych i wypędzonych z wagonów więźniów, popędzono w kierunku zachodnim, do Rzeszy (przynajmniej taki był zbrodniczy zamiar). Po ich odejściu, na terenie stacji i w okolicach zebrano ok. ponad 300 zwłok zamordowanych, zmarłych z wycieńczenia lub z przemarznięcia (-20 stopni C). Ciała złożono do wspólnej mogiły za torami, a na niej postawiono wysoki, drewniany krzyż, który stoi tam do chwili obecnej.

W maju 1958 roku ekshumowano 288 ludzkich szczątków przenosząc je na gliwicki cmentarz przy ul. Kozielskiej i złożono do wspólnej mogiły. Osiem lat później 8 maja 1966 r. odsłonięto na wzgórku, 400 m. od krzyża potężny pomnik z piaskowca przedstawiający postać kobiety, która lewą rękę położyła na zranionym sercu, a prawą oskarżająco wznosi wysoko w niebo. W pomniku umieszczono urnę z prochami więźniów Auschwitz – Birkenau. W uroczystości brał udział ocalały z transportu Moniek Lewkowicz, po wojnie mieszkaniec Leszczyn.

Szkoda, że o tym dramacie nie zawsze się pamięta, a otoczenie krzyża jest bardzo zaniedbane.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.139172, 18.617661[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.