Krzyż we wsi Żagno w gminie Skępe
Autor: Bożena Ciesielska
Ten prosty przydrożny krzyż ma ścisły związek z zasłużoną dla regionu rodziną Ruszkowskich. Podczas II wojny światowej byli oni zaangażowani w ruch oporu zorganizowany w gminie Skępe.
Historia zrobienia i ustawienia krzyża przy drodze w Żagnie sięga do lat przed wybuchem II wojny. Krzyż postawił Władysław Ruszkowski na swojej ziemi w 1933 roku. Podczas wojny krzyż został zniszczony przez Niemców, ale jego części ukryto. Władysław Ruszkowski został rozstrzelany przez Niemców 2 września 1944 roku. Razem z nim zginęło jeszcze trzech rolników. Miejsce tragedii zostało upamiętnione we wsi Żagno. Z inicjatywy ówczesnego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w 1979 roku ufundowano tablicę informacyjną.
Innym Ruszkowskim, który był zaangażowany w miejscową konspirację, był Edmund (1917-1943). Zginął tragicznie 6 maja 1943 roku w więzieniu w Lipnie, dokąd trafił po aresztowaniu przez gestapo. Trzech Ruszkowskich – Bogdan, Zygmunt i Jerzy – przebywali w obozie w Stutthofie. Obozu nie przeżył Bogdan.
Gdy skończyła się wojna, krzyż postawiono w tym samym miejscu. Potem wymieniono go na nowy, także drewniany. Można powiedzieć, że to krzyż Ruszkowskich.
Lokalizacja kapliczki:
52.846607,19.312870