Drzycim na Kociewiu
Autor: Adam Murawski
Ta kociewska kapliczka znajdująca się obecnie na terenie cmentarza parafialnego w Drzycimiu sięga swym rodowodem 1945r. Ma formę trójkondygnacyjnej kolumny na planie kwadratu. Wykonana jest z czerwonej cegły, nieotynkowana, zwieńczona czterospadowym daszkiem na którego szczycie zamocowano misternej roboty kowalskiej metalowy krzyż. Otoczona jest metalowym ogrodzeniem wykonanym ze stali kutej również wykonanym na planie kwadratu.
Kapliczka ma kilku patronów. W zaszklonej niszy, od strony drogi wojewódzkiej nr 239, umieszczonej w jej dolnej kondygnacji znajduje się figura św. Krzysztofa. W górnej części murowanego cokołu w podobnej zaszklonej niszy znajduje się gipsowa figurka Matki Bożej Królowej Polski. Od strony kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu, zarazem od cmentarza z górnej niszy znajduje się figurka Dzieciątka Jezus, zaś w dolnej gipsowa figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Od tej strony pomiędzy kondygnacjami w płytkiej, prostokątnej niszy przymocowano białą tabliczkę z napisem:
„My Chcemy Boga / w naszym kraju! / – 1945 – / Fundacja P.P.R. Drzycim”
Od strony ulicy Kościelnej (droga nr 239) w dolnej kondygnacji nie ma niszy tylko jest wykonane płytkie wgłębienie wykonane z cegieł w formie krzyża, wymalowane na biały kolor. W górnej części kondygnacji kapliczki z tej strony w zaszklonej niszy znajduje się mała figurka Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, podobnie jak pozostałe jest to odlew gipsowy.
Lokalizacja kapliczki:
53.515417, 18.313396