Błądzim – św. Roch i Matka Boża
Autor: Adam Murawski
Na początku tego roku, trzy powiaty kociewskie – starogardzki, świecki i tczewski – podjęły uchwały w sprawie woli ustanowienia Świętego Rocha patronem całego Kociewia. Wkrótce tą sprawę ma rozpatrzeć Stolica Apostolska. Oficjalnego stanowiska Watykanu możemy spodziewać się nie wcześniej, niż za półtora roku. Inicjatorem tego patronatu jest ks. dr Zdzisław Ossowski, proboszcz parafii p.w. św. Rocha w Osieku. To właśnie w tym kościele znajdują się relikwie tego świętego – kość oraz płótno, w które zawinięte zostało po śmierci Jego ciało. Niewątpliwie kult św. Rocha, znany od wielu wieków, upowszechnił się na Kociewiu w XIX w., kiedy to w Osieku wybudowano nowy kościół pod Jego patronatem (1860–1866). W 2011 roku dekretem ks. bp prof. dr hab. Jana Bernarda Szlagi, ówczesnego ordynariusza diecezji został podniesiony do rangi Sanktuarium.
W Błądzimiu, powiat świecki, gmina Lniano znajduje się jedna z wielu kociewskich kapliczek, której patronuje (bądź współpatronuje) św. Roch. Powstała w 1946 r., obok niej rośnie olbrzymia lipa drobnolistna o obwodzie 343 cm. Kapliczka ma formę trójkondygnacyjnej, murowanej z czerwonej cegły, kolumny wykonanej na planie kwadratu. Zwieńczona jest czterospadowym daszkiem pokrytym czerwoną dachówką na szczycie którego zamocowany jest metalowy krzyż. W górnej części kapliczki, w oszklonej niszy znajduje się figura św. Rocha, w jej środkowej części, w podobnej niszy umieszczona jest figura Matki Bożej z Lourdes oraz trzy małe figurki aniołów. W najniższej części cokołu, od frontu w płytkiej, prostokątnej niszy przykręcono czterema śrubami płytę z napisem:
„1946 / RENOWACJA / 1997”
Całość ogrodzona niskim płotkiem ze słupków wykonanych z kamienia ciosanego, połączonych metalowymi łańcuchami. Teren wokół kapliczki obłożony kamieniem polnym, bogato ukwiecony.
Lokalizacja kapliczki:
53.489927, 18.139268