Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12582″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Katarzyna z Wrocławia”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Ta kapliczka św. Katarzyny Aleksandryjskiej znajduje się we Wrocławiu, na trzecim peronie, w części niezadaszonej halą peronową dworca kolejowego. Jej fundatorem jest spółka Grupy PKP, Polskie Linie Kolejowe S.A.

Niestety wskutek wielu sprzecznych informacji nie udało mi się ustalić dokładnej daty jej postawienia. Na pewno została ustawiona na peronie dworca kolejowego we Wrocławiu już po 2001 r., po wielkiej reorganizacji przedsiębiorstwa PKP i wyodrębnienia z niego wielu spółek kapitałowych, w tym powstaniu 1.10.2001 r. spółki Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jakże znamienny jest napis na górnej, poprzecznej części kapliczki:

ŚWIĘTA KATARZYNO WSPIERAJ KOLEJARZY I MIEJ W OPIECE PODRÓŻNYCH.

Przecież św. Katarzyna Aleksandryjska to nie tylko patronka kolejarzy. Wiele z osób podróżujących koleją za jej wstawiennictwem wyprasza u Boga opiekę i ochronę przed niebezpieczeństwami w podróży.

W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest z mieczem, palmą, książką, połamanym wielkim kołem z nożami oraz trojaką koroną: jedną z lilii niewinności, druga z wawrzynu nauki, a trzecia z palm męczeństwa. W formie ciekawostki można dodać, że w Polsce jest obecnie 205 miejsc kultu św. Katarzyny Aleksandryjskiej – są to 174 kościoły parafialne i 31 filialnych. Znajdują się one w 49 miastach i 156 mniejszych miejscowościach.

Z tych 49 miast polskich w których znajdują się kościoły pod wezwaniem św. Katarzyny, jej postać występuje w herbach następujących miejscowości: Działdowo, Dzierzgoń koło Gdańska, Góra, Nowy Targ, Tyczyn i Rudna. Kapliczka św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Wrocławia znalazła się również na Spersonalizowanych Znakach Opłaty Pocztowej w długoletniej serii Kolejowe pomniki i kapliczki św. Katarzyny Aleksandryjskiej emitowanej przez o. Leszka Zabdyra CSsR. Do tej pory wydano 114 SZOP-ów z tego tematu.

Patrz strona http://kolejnictwo-filatelistyka.eu/szoplzkk.html[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.098250, 17.035458[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.