Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11249″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Biskupia Kopa – Krzyż Pojednania”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Wchodząc na szczyt Biskupiej Kopy z terytorium Czech, szlakiem zielonym z parkingu na przełęczy Petrovy Boudy leżącej około 2,5 km na południowy wschód od miejscowości Zlaté Hory przed samym wierzchołkiem możemy zobaczyć 6. metrowy drewniany krzyż z kamienną podstawą. Inicjatorem postawienia krzyża właśnie w tym miejscu był Mirek Petrzik, kasztelan wieży widokowej na szczycie Biskupiej Kopy.

Krzyż stanął we wrześniu 2004 r. po czeskiej stronie góry. Krzyż miał w założeniu zostać symbolem pojednania trzech narodów: czeskiego, niemieckiego i polskiego. Pan Mirek Petrzik jest Czechem, chrześcijaninem, nazwał krzyż, który postawił Krzyżem Pojednania. Jak sam mówił:

Ta graniczna góra powinna być neutralna, nie jest odpowiednim miejscem dla symboli religijnych czy narodowych. A mój krzyż ma znaczenie duchowe, filozoficzne. Chciałbym, aby wędrowcy mogli usiąść pod nim na kamiennym kręgu, by się wyciszyć w harmonii z otaczającą przyrodą i zastanowić nad sobą i życiem.

Symboliczny kamienny cokół podstawy krzyża jest okrągły, żaden kierunek nie jest uprzywilejowany. 17.09.2005 r. w trakcie 10. pielgrzymki trzech narodów do sanktuarium Marii Hilf w Zlatych Horach krzyż został poświęcony. Umieszczono na kamiennym cokole marmurową tabliczkę z napisem w języku niemieckim, czeskim i polskim KRZYŻ POJEDNANIA A.D. 2005 V.R.P.

Od 2010 r. jest to także miejsce poświęcone czci Jana Pawła II. Wówczas, 15.05.2010 r. do kamiennego, okrągłego cokołu krzyża przymocowano i odsłonięto marmurową tablicę ze słowami:

W GÓRACH ZAWSZE BYLIŚMY WOLNI

JAN PAWEŁ II 18 V 1920 – 16 X 1978 – 2 IV 2005 A.D. 2010.

Tą tablicę ufundował Edward Świeca z Głuchołaz. Uroczystość tą zaszczycili swą obecnością ks. Pavel Kuchař, proboszcz ze Zlanych Hor, ks. Martin Davic, delegat biskupa z Ostrawy, ks. prałat Tomasz Horak z Polski. Byli również przyjaciele Mirka, przyjaciele gór i turyści wyznający zasadę, że granica nie dzieli, ani narodowość, ani wiara również nie dzieli.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.254143, 17.429712[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDUxMDIuMDQ0NjgzOTk2MTQxJTIxMmQxNy40MjQyOTM5Mzc3ODk5MTYlMjEzZDUwLjI1NDE2NzAwOTQzMzMyJTIxMm0zJTIxMWYwJTIxMmYwJTIxM2YwJTIxM20yJTIxMWkxMDI0JTIxMmk3NjglMjE0ZjEzLjElMjEzbTMlMjExbTIlMjExczB4MCUyNTNBMHgwJTIxMnpOVERDc0RFMUp6RTBMamtpVGlBeE44S3dNalVuTkRjdU1DSkYlMjE1ZTAlMjEzbTIlMjExc3BsJTIxMnNwbCUyMTR2MTU1MjA2ODkzNTc5NCUyMiUyMHdpZHRoJTNEJTIyNzAwJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNDUwJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwc3R5bGUlM0QlMjJib3JkZXIlM0EwJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Kociewie logo

Patroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.